Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Адвокат у податковому кримінальному провадженні – неочікувана користь, – Микита Задорожний, адвокат ID Legal Group

Кримінальне провадження… Вираз, який у непідготовленої людини викликає трепіт, співчуття тим, хто проти своєї волі опинився втягнутим у нього, та повагу до тих, хто обрав своєю професією надання допомоги у ньому іншим – адвокатів.

 І насправді, значення адвоката у кримінальному провадженні, в тому числі і у податковому важко переоцінити. Недарма навіть на законодавчому рівні не кожного з юристів підпускають до ведення кримінальних справ, а лише тих, хто має адвокатське свідоцтво.

Звичайно, це викликано кращою підготовкою, більшою досвідченістю тих, хто пройшов всю процедуру набуття статусу адвоката. Вже самі по собі такі його характеристики є корисними для тих, кому надається допомога.

Але, крім того, адвокат майже в буквальному розумінні може сховати свого клієнта за своєю спиною.

Так, наприклад, у податкових кримінальних провадженнях нерідко виникає необхідність в проведенні почеркознавчої експертизи. Для її проведення необхідні три види зразків почерку та/або підписів: вільні, умовно-вільні та експериментальні.

Якщо належність зразків до першої групи треба ще довести (оскільки їх головною ознакою є достовірність виконання певною особою, а обставини виконання більшості записів у житті не пов’язані з належною перевіркою особи автора тексту чи підписанта), а зразки третьої групи можна і не надати без особливих наслідків (ну, як примусити особу щось написати?), то коли особа надає зразки другої групи, то найчастіше навіть не здогадується про це.

Так, навіть записи «заяв, зауважень та доповнень не маю» у протоколі допиту є нічим іншим, ніж умовно-вільними зразками, а тим більше – великі за обсягом виказування обурення про те, скільки разів слідчий під час допиту чи іншої процесуальної дії порушив вимоги КПК України.

За іронією долі навіть запис про отримання копії постанови про відібрання експериментальних зразків почерку та про відмову їх надавати є умовно-вільним його зразком.

Сама по собі така постанова не залишає сумнівів в тому, що щодо Вас у справі буде призначена і проведена почеркознавча експертиза.

От саме тут і стане у нагоді адвокат, який зможе стати Вашим рупором та детально висловити всі Ваші та свої думки, напише будь-яку заяву чи клопотання будь-якого обсягу, не стільки тому, що він це вміє краще, скільки тому, що його почерк слідчому не знадобиться.

В цьому контексті також слід згадати і непереборне бажання особи поставити якнайбільше підписів у протоколі допиту: під кожною своєю відповіддю, на кожній сторінці протоколу. Здебільшого це має неабиякий сенс і така тактика є цілком виправданою, але якщо є підстави вважати, що на Вас чекає почеркознавча експертиза, то краще відмовитись від проставлення великої кількості підписів чи об’ємних текстів у документах, які залишаться у володінні слідчого.

Але тут роль адвоката знову стає звичайною – своєчасно оцінити обставини справи та попередити вчинення клієнтом дій, які можуть нашкодити йому самому.

 

З повагою,

Микита Задорожний

адвокат IDLegalGroup