Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Безнадійна дебіторська заборгованість. Підстави для визначення, – Наталія Сухарева, аудитор ID Legal Group

Наша публікація буде цікавою для тих СГД, які мають на меті визнати існуючу дебіторську заборгованість безнадійною за ознакою визначеною підпунктом «є» пункту 14.1.11 ПКУ для цілей оподаткування.

У разі якщо, у СГД наявна прострочена заборгованість фізичної/ юридичної особи, яка не погашається такою особою у зв’язку знедостатністю майна та проведені дії стосовно стягнення майна боржника не призвели до погашення існуючої дебіторської заборгованості, за таких обставин така заборгованість вважається безнадійної.

Зокрема, ЗУ «Про виконавче провадження» (№1404) регулює процедуру судового провадження та примусового виконання судових рішень.

Наразі, нормою ЗУ (№1404) визначені випадки, у разі настання яких повертається виконавчий документ стягувачу, а саме:

1) у разі, якщо відсутнє майно у боржника, яке повинно бути стягнено (заходи виконавця щодо розшуку та стягнення такого майна не мали результату);

2) у разі, якщо на виконання рішення майно боржника було не реалізовано  (інше майно, яке може бути стягнено – відсутнє) та якщо такий стягувач відмовляється залишити за собою не реалізоване майно боржника;

3) у разі, якщо за виконавчим документом визначене майно для стягнення, відсутнє у боржника.

А отже, у разі якщо виконавчий документ щодо стягнення майна з боржника повертається стягувачу, у такому разі виноситься виконавцем постанова (ЗУ №1404 ст.37).

Відтак, можна зробити наступний висновок, що заборгованість можна визнати безнадійною на підставі підпункту «є» пункту 14.1.11 ПКУ у разі, якщо у боржника відсутнє майно та  іншого майна у такого боржника немає та у разі якщо виконавцем здійснені всі необхідні заходи щодо розшуку майна боржника та такі розшуки не мали позитивного результату. При цьому, обов'язковою умовою визнання заборгованості безнадійною є наявність постанови від виконавця про повернення виконавчого документу.

Звертаємо увагу на наступний факт, якщо у постанові визначено термін щодо повторного пред’явлення для виконання виконавчого документу, то це означає що заходи щодо стягнення майна боржника тривають, а тому не має підстав вважати таку заборгованість безнадійною.

Таку позицію, стосовного даного питання визначила ДПСУ у своєму листі від 17.01.2020 року № 166/6/99-00-07-02-02-06/ІПК.