Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Що змінилося у виконанні грошового зобов’язання боржника /іпотеки в умовах дії воєнного стану? – Сергій Бондаренко, адвокат ID Legal Group

Як нам вже відомо, що протягом місяця від дня коли почалася в Україні війна, ВР та КМУ, в межах своїх повноважень, прийняли величезну кількість нормативно-правових та підзаконних нормативно-правових актів з різноманітних питань, які потребують відповідного та термінового врегулювання у воєнний час на території України.

Одним із таких актів є прийняття 15.03.2022 року Закону № 2120–ІХ (набрав чинність з 17.03.2022 року), яким внесені зміни до значної кількості законів, в тому числі й до Закону про іпотеку та деяких норм ЦКУ з питань особливостей виконання грошового зобов’язання у період воєнного стану.

В даній статті пропонуємо розглянути новели Закону № 2120 – ІХ, які стосуються саме змін у виконанні грошового зобов’язання боржника / іпотеки за вказаних обставин.

 

1. Зміни у виконанні грошового зобов’язання боржника    
Так, положеннями Закону № 2120–ІХ доповнено п.18 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» ЦКУ,яким визначено, що під час дії в Україні воєнного/надзвичайного стану та протягом 30 днів після його припинення/скасування боржник у разі порушення ним строків сплати (прострочення) грошового зобов’язання перед кредитором підлягає звільненню від відповідальності, (яка за звичайних умов застосовується згідно із ст. 625 ЦКУ), і необхідності сплачувати неустойку (у вигляді штрафу/ пені) внаслідок такого порушення. Крім того, у разі якщо неустойка (штраф/ пеня) й інші зобов’язання, які передбачені договорами були вже нараховані у період з 24.02.2022р. та під час дії воєнного/надзвичайного стану через порушення строків виконання договірних відносин, такі нарахування підлягають списанню кредитодавцем.

Разом із тим, цим же Законом доповнено,аналогічного змісту зазначеної вище норми п.61 розділу ІV Закону про споживчий кредит, де зазначено, що під час дії в Україні воєнного/надзвичайного стану та протягом 30 днів після його припинення/скасування споживач підлягає звільненню від відповідальності перед кредитодавцем у разі порушення ним строків сплати (прострочення) у виконанні зобов’язань за відповідним договором, і необхідності сплати неустойки (штраф/пеню). Водночас законодавець, приймаючи Закон № 2120–ІХ,наголосив про заборону на збільшення % ставки за користування кредитом з інших причин, ніж передбачені ч.4 ст.10561 ЦКУ. Крім того, неустойка (штраф/пеня) та інші зобов’язання, які передбачені договорами про споживчий кредит та були вже нараховані у період з 24.02.2022р. та під час дії воєнного /надзвичайного стану через порушення строків виконання договірних відносин підлягають списанню кредитодавцем.

Таким чином, кредитору під час дії воєнного/надзвичайного стану в Україні забороняється здійснювати нарахування неустойки, штрафу та пені у разі порушення строків сплати боржником у виконанні грошового зобов’язання.        


           2.  Зміни у виконанні іпотеки                                                                                         Законом № 2120–ІХ доповнено п.52 розділу VI Закону про іпотеку, де встановлено, що під час запровадженого воєнного/надзвичайного стану в Україні на нерухоме майно, яке належить фізособам і знаходиться в іпотеці за споживчими кредитами застосування статей Закону про іпотеку зупиняється у визначених випадках:

1)    щодо виникнення права іпотекодержателя на набуття права власності на предмет іпотеки (ст. 37);

2)    щодо виникнення права іпотекодержателя на здійснення продажу предмета іпотеки (ст. 38);

3)    щодо виселення мешканців із житлових будинків/приміщень, переданих в іпотеку, стосовно яких прийнято судове рішення про звернення стягнення(ст. 40);

4)    щодо продажу предмета іпотеки на електронних торгах (ст. 41, 47).

Важливо, що цей пункт не застосовується до нерухомого майна, яке було оформлено в іпотеку за договорами укладеними після дня набрання чинності Закону №  2120 – ІХ,  тобто після 17.03.2022 р. за договорами до яких після набрання чинності Закону №  2120 – ІХ за взаємною згодою сторін були внесені зміни щодо продовження строків по виконанню зобов’язань, зменшення розміру процентів і відповідальності (зменшення розміру процентів за прострочення виконання та/або інших штрафних санкцій).

З повагою,

Сергій Бондаренко

адвокат ID Legal Group