Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Доповнення переліку питань стосовно яких податковими органами проводяться фактичні перевірки в період дії воєнного стану, – Олег Нікітін, адвокат ID Legal Group

В минулій публікації вже розповідалося про деякі норми прийнятого Закону № 2173-IX від 01.04.2022 р.

Сьогодні продовжимо обговорення інших його норм, які стосуються доповнення переліку питань фактичних перевірок, які мають право проводити податкові органи.

Нагадаємо, іншими законами з питань оподаткування прийнятими в період дії воєнного стану, зокрема були внесенні зміни до ПК України щодо запровадження мораторію на проведення документальних перевірок, окрім фактичних і камеральних перевірок.

 Приписами Закону № 2173-IX передбачено, що за результатами проведення податковим органом камеральної перевірки та встановлення порушень під час її проведення складається акт, який надсилається в електронний кабінет платника, і одночасно на електронну скриньку платника надсилається повідомлення з інформацією, в якій зазначається про вид цього документа – акт камеральної перевірки, а також про час та дату направлення даного акту до електронного кабінету платника.

При цьому, відбувається зупинення перебігу строків для подання платником і розгляду податковим органом заперечень, пояснень та додаткових документів, а також щодо порядків прийняття, надсилання і оскарження ППР.

У цій нормі Закону № 2173-IX зазначено, що акт камеральної перевірки є таким, що вручений платнику, якщо він направлений в його електронний кабінет та сформований з дотриманням вимог законів про електронні документи та електронний документообіг і про електронні довірчі послуги.

Також Законом № 2173-IX встановлено, що на період дії воєнного стану і до моменту його припинення/скасування податкові органи, у тому числі здійснюватимуть контроль з питань ціноутворення у відповідності з вимогами Закону про ціни і ціноутворення (тобто, проводитимуть фактичні перевірки із відповідного питання).

Предметом фактичної перевірки будуть питання дотримання платниками законодавства щодо фіксованих цін, встановлених державою, а також граничних цін та граничних рівнів торговельної надбавки (націнки) для запобігання та усунення зловживань суб’єктами господарювання (платниками податків) під час здійснення ними господарської діяльності у відповідній сфері.

Підставами для проведення цих фактичних перевірок можуть бути:

– отримання інформації про наявність допущених платником порушень законодавства про ціни і ціноутворення від державних органів/органів місцевого самоврядування;

– отримання письмового звернення від покупця (споживача), в якому міститься інформація про наявність допущених платником порушень щодо недотримання ним порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Відповідно з метою проведення вказаних фактичних перевірок податкові органи наділяються, у тому числі правами щодо отримання від платників документів та/або певної інформації, які стосуються і підтверджують вартість придбання ними товару для співставлення (порівняння) з вартістю його реалізації в подальшому, що й буде предметом дослідження податкового органу під час проведення перевірки.

Закон № 2173-IX передбачає розподіл повноважень між державними органами, оскільки проведення вказаних перевірок та складання акту перевірки у разі встановлення порушень віднесено до повноважень податкового органу, а прийняття рішення щодо застосування адміністративно-господарських санкційза результатами проведення цієї перевірки віднесено до повноважень спеціально уповноваженого органу – Держпродспоживслужба.

За наявності незгоди платника із висновками акту фактичної перевірки щодо встановлених порушень, зауваження ним надсилаються до Держпродспоживслужби, яка наділена повноваженнями приймати відповідне рішення.