Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Допит директора у кримінальному провадженні. Класичні питання слідчого, – Вікторія Горожанова, адвокат ID Legal Group

У всіх кримінальних провадженнях у сфері економіки класичним є допит службових осіб суб’єкта господарювання – директора та головного бухгалтера (бухгалтера).

Дана публікація розрахована на осіб, які не мали досвіду виклику на допит, і яким корисно дізнатись про порядок та основні питання, які можуть бути поставлені слідчим.

Процедуру під час допиту встановлення особи, ознайомлення її з правами, обов’язками свідка та попередження про кримінальну відповідальність ми опустимо, за необхідності з цим порядком можна ознайомитись у ст.ст.65-66, 224, 384-385 Кримінального процесуального Кодексу України (надалі КПК України).

Після встановлення особи, яка прибула на допит, ознайомлення її з правами та обов’язками свідка, попередження про кримінальну відповідальність, слідчий переходить власне до допиту.

Питання, які ставить слідчий, особисто я умовно ділю на три групи:

1.    Загальні питання

2.    Питання, які встановлюють відсутність фіктивності

3.         Детальні питання, які з’ясовують конкретні обставини вчинення правопорушення

 

Загальні питання, як і інші дві групи питань, кардинально відрізняються у різних слідчих та різних правоохоронних органів. Ми зупинимось на класиці жанру, найбільш розповсюджених та логічних. До загальних питань відносяться питання про:

·місце проживання та склад сім’ї, перебування та обліку у лікаря-психіатра та лікаря-нарколога, стан здоров’я та самопочуття на момент допиту

·місце та період роботи

·посадові обов’язки на кожному місці роботи

·та інші

 

До другої групи питань, які встановлюють наявність ознак фіктивності у підприємства, можуть відноситись такі питання:

·місце знаходження (юридична та фактична адреси) підприємства

·банківські рахунки підприємства (в яких банківських установах)

·штат співробітників і їх посадові обов’язки

·види діяльності підприємства

·наявність і місцезнаходження складських приміщень

·основні контрагенти

·обіг та обсяг коштів по банківським рахункам та приблизний дохід підприємства

·наявність і місцезнаходження печатки та всіх документів підприємства (установчих  та бухгалтерських)

·право підпису фінансових, звітних та банківських документів (особи, які його мають)

·наявність у інших осіб довіреностей від директора на окремі дії та взагалі ведення діяльності підприємства

·та інші

Справжність директора, який не в змозі відповісти на вищевказані питання, викликає великий сумнів у правоохоронців.

 

Третя група питань направлена на детальне з’ясування конкретного правопорушення. У податкових злочинах, як правило, з’ясовують наступні обставини:

·обставини укладення договору (з конкретним контрагентом (-тами)

·знайомство та відносини зі службовими особами контрагентов, які цікавлять

·місцезнаходження та контакти таких контрагентов

·деталі виконання угод, договорів та контрактів з такими контрагентами (виготовлення продукції, відвантаження, транспортування та прийом товарів (робіт, послуг) тощо)

·стан проведених розрахунків з контрагентами

·деталі підтвердження справжності проведених операцій з контрагентами (у кожному конкретному випадку вони різні, наприклад, показання водіїв, які транспортували та відвантажували товар, документи на транспортування та відвантаження (товарно-транспортні накладні, акти зважування, маршрутні листи тощо) 

 

Третя група питань найбільш велика і перелік питань у ній можна продовжувати доволі довго в залежності від конкретних обставин економічного правопорушення. Викласти повний список таких питань неможливо, однак зверніть увагу на те, що саме інформація з даної групи найбільш цінна для правоохоронців і чи надавати її і в якому обсязі слід вирішувати індивідуально. Оскільки саме ця інформація дасть можливість правоохоронцям рушити далі в розслідуванні і дасть підстави далі проводити слідчі дії. В кожному конкретному випадку свідок, підозрюваний або обвинувачений вирішує наскільки надання такої інформації збереже і захистить його інтереси. Нагадуємо, що у будь-якому випадку свідок може у будь-який час і у відповіді на будь-яке питання (будучи службовою особою підприємства) скористатись вимогами ст.63 Конституції України і відмовитись надавати відповідь. Однак є випадки, коли саме в інтересах службової особи підтвердити у кримінальному провадженні проведення і справжність виконання угоди. Тоді відповісти найбільш детально на питання третьої групи саме в інтересах директора.

 

З метою уникнення помилок у прийнятті рішень щодо дачі та відмови від дачі показань службовими особами підприємства – радимо звертатись до фахівців – адвокатів в певній галузі права.