Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Експрес аудит – один із кроків успішно пройденої перевірки, – Наталія Сухарева, аудитор ID Legal Group

Питання, яким чином пройти перевірку так щоб її результат не спричинив негативних наслідків, задає собі кожен директор та головний бухгалтер?

Компанія ID Legal Group не однократно акцентувала увагу, що правильна підготовка до проведення перевірки мінімізує ризики значних штрафів.

Сьогодні, наша Компанія хоче поділитись власним досвідом, результатом супроводження планової перевірки згідно Національного плану, яка закінчилась із не значними штрафами для Клієнта, що склали трохи більше 50 тис. грн.

Проаналізувавши процес даної перевірки, очевидним є те, що проведений попередній експрес аудит бухгалтерської, податкової звітності та первинних документів на стадії підготовки до перевірки, знівелював виникнення значних штрафів.

Ознайомитися із презентацією стосовно підготовки до проведення перевірки можна у нас на сайті https://id-legalgroup.com/upload/pdf/prezua.pdf

Ось, наприклад, ситуація у Клієнта:

Дізнавшись із загальнодоступних ресурсів, в т. ч. із сайту ДФС України, що буде проведена планова перевірка, товариство почало процес до її підготовки.

По – перше, було залучено власні трудові ресурси, бухгалтер із своїм помічником, роздрукувавши реєстр документів, розпочали процес збору первинних документів, узагальнення та перевірку наявності обов’язкових реквізитів на них.   

По – друге, з метою виявлення недоліків та отримання рекомендацій по їх усуненню, було залучено зовнішню незалежну Компанію.

Чому варто залучати зовнішні експертні Компанії?

У залученого фахівця, незалежний погляд покаже ті вразливі точки компанії, яких не видно в процесі щоденної рутинної діяльності.

І головна відмінність зовнішніх консультантів від внутрішньої служби товариства полягає в тому, що зовнішні консультанти оперативно реагують на зміни в чинному законодавстві та оподаткуванні, вони працюють не з одним бізнесом, а значить ─ можуть застосовувати найкращий досвід одного бізнесу в іншому.

Для проведення експрес аналізу, як правило залучається від 2 до 3 спеціалістів (податковий консультант, аудитор та адвокат).

При проведенні експрес аналізу виявляються ряд недоліків, про всі звісно не зазначиш, проте загальні такі:

  • не в повному обсязі розшифровувався зміст господарської операції;
  • не відповідність актів інвентаризації даним бухгалтерського обліку;
  • ціна продажу нижче ціни придбання певних груп товарів;
  • відсутність звітів по виконаним роботам/послугам;
  • не ведення книги обліку доходів і витрат ФОП на загальній системі оподаткування;
  • отримання передплат за одні товари та роботи, а реалізація інших, без виписки розрахунків коригування. Та як результат, нарахування податковим органом ПДВ і по передплаті і по реалізації;
  • не повернення фінансової допомоги у визначений строк.

 

Після проведення складається звіт з письмовими рекомендаціями по їх усуненню.

Тобто, своєчасно виправлена помилка, або грамотно виправлена документація іноді в прямому сенсі впливає на кінцевий результат перевірки. А якщо неможливо повністю виправити, то підготуватися до відповідної аргументації, надання відповіді на запити перевіряючих, а також мінімально доцільного об’єму первинної документації.

На підставі експрес аналізу, усунутих помилок та порушень будується спільна стратегія захисту під час перевірки, форма спілкування та надання  як первинної документації так і відповідей  на запити перевіряючих. Повністю розуміючи послідовність дій співробітників податкової служби та враховуючі результати експрес аналізу можливо змоделювати та попередити дії перевіряючих – чим мінімізувати, а в деяких моментах повністю знівелювати   наявні ризики.

Наприклад,  звертаємо  увагу на саму процедуру проведення перевірки, а саме на отримання запиту в ході проведення перевірки та надання відповіді на нього.

При його отримані необхідно:

  • проаналізувати запит на предмет правомірності вручення;
  • проаналізувати наявну інформацію по зазначеним контрагентам в єдиному реєстрі судових рішень на наявність ухвал та вироків суду;
  • перевірити наявність оригіналів документів та правильність відображення даних операцій в бухгалтерському та податкового обліку.

В більшості випадків запити вручаються неправомірно, без певних підстав. Тому оцінюючи ризики, приймаємо рішення або надаємо відмову або обґрунтовану відповідь.

Звертаємо увагу, що спілкування з перевіряючими проводимо в присутності представників або консультантів з метою виявлення і оцінки додаткових ризиків.

Вищезазначені кроки, які були спільно опрацьовані з Клієнтом і знівелювали виникнення значних штрафів та було успішно завершено перевірку.

В завершення, рекомендуємо проводити підготовку до перевірки  з того моменту, коли дізналися, що у вас планується перевірка. Додатковий час – це спокійний, зважений та впевнений підхід до перевірки.

А саме цікаве на кінець: якщо після експрес аналізу ми розуміємо, що проблем настільки багато та виправити їх неможливо – то і в даному випадку є законодавчі можливості її уникнути або відкласти у часі .

І пам’ятайте, проблему варто попередити ніж її вирішувати!