Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ще раз про середню заробітну плату, – Тетяна Савчук, аудитор ID Legal Group

04 вересня 2021 р. набрали чинності чергові зміни до Постанови №100 від 08.02.1995 р. (далі – Порядок №100), до якого так часто звертається кожен бухгалтер, розраховуючи більшість компенсаційних виплат працівникам підприємства.

Зміни до Порядку №100 були внесені через звернення багатьох роботодавців, які мають значну кількість найманих працівників. Роботодавці скаржилися на необхідність залучення додаткових ресурсів для розрахунку середньої заробітної плати після прийняття КМУ змін до Порядку №100 від 09.12.2020 р. Також попередні зміни залишили неврегульованим порядок розрахунку середньоденної зарплати для працівників із гнучкими графіками роботи або плаваючою основою для трудової винагороди.

Отже, спробуємо розібратися більш детально у змінах у розрахунку середньої зарплати, які принесла нам Постанова КМУ №917 від 01.09.2021 р., а також покроково пригадаємо основні правила розрахунку середньої зарплати.

Визначати середню заробітну плату необхідно для нарахування працівнику відпускних по усім видам відпусток, за винятком декретної, компенсації за невикористану відпустку, виплат за період відрядження, лікарняних.

Тож першим кроком для розрахунку середньої нам потрібно визначити розрахунковий період. В цій частині нічого не змінилося. Як і раніше, ми беремо 12 останніх повністю відпрацьованих календарних місяців. При відпрацюванні працівником менше року, ми беремо фактичну кількість повністю відпрацьованих місяців, а коли застрахована особа перебувала в трудових відносинах менше ніж календарний місяць, то розрахунковий період визначається за фактично відпрацьований час (календарні дні).

Потім нам потрібно визначити кількість календарних днів у розрахунковому періоді. Для цього віднімаємо усі святкові та неробочі дні, дні відпустки без збереження заробітної плати, дні відпустки для догляду за дитиною та дні простою або неробочі дні із неповного робочого тижня з вини роботодавця (сюди ж відносить і карантинна відпустка без збереження заробітної плати).

При обчисленні середньої зарплати беремо усі виплати, окрім тих, що  передбачені як виключення оновленим Порядком №100. Із розрахунку виключаємо:

–       виплати за окремі доручення та різні разові виплати,

–       будь-які компенсації та премії за  щорічне  оцінювання службової діяльності, 

–       за  винаходи  та  раціоналізаторські  пропозиції,

–       винагороди за досягнення у змаганнях,

–       соціальні виплати,

–       виплати за авторськими договорами,

–       винагороди за сумлінне виконання обов’язків, 

–       виплати, приурочені до різних святкових днів.

Усі інші виплати (окрім премій) включаємо до тих місяців, за які вони були нараховані без виключення сум податків, аліментів тощо, за винятком відрахувань у засуджених осіб за вироком суду.

Премії необхідно включати у заробіток періоду, який відповідає кількості місяців, за які вони нараховані, починаючи з місяця, в якому вони нараховані. Для цього потрібно взяти  заробіток відповідних місяців розрахункового періоду і  додати частину, яка визначається діленням суми премії за певний період на кількість відпрацьованих робочих днів періоду, за який вони нараховані, та множенням на кількість відпрацьованих робочих днів відповідного місяця, що входить у розрахунковий період.

Далі сума усіх виплат, які включаються до розрахунку, ділиться на кількість календарних днів, які припадають на розрахунковий період.

Нерідко буває так, що у працівника у розрахунковому періоді не було зарплати. В такому випадку розраховуємо середню зарплату виходячи із його посадового окладу.

Одним з полегшень розрахунку середньої зарплати за оновленим ще з грудня 2020р. Порядком № 100 можна назвати відсутність обов’язку застосовувати коефіцієнт коригування підвищення заробітної плати.

Важливим моментом є те, що роботодавців зобов’язали провести перерахунок середнього заробітку працівникам за новими змінами до Порядку №100. Це означає, що потрібно перерахувати всі виплати за період із 12.12.2020 р. по 03.09.2021 р., якщо не було забезпечено перерахунок відповідних сум середньої заробітної плати з урахуванням премій та виплат за підсумками роботи за певний період згідно із змінами, що діяли з 12 грудня 2020 року. Зробити це потрібно до 03.12.2021 року, але на даний час очікуються роз’яснення на цю тему від Міністерства економіки.