Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ще раз про строки у кримінальному провадженні. Окремі питання, – Микита Задорожний, адвокат ID Legal Group

Час – найцінніший життєвий актив, якого ніколи не вистачає і якого, як не жаль, з кожною секундою стає все менше.

Зворотнім боком цього у кримінальному процесі є те, що законодавці дедалі більше поглиблюються в намагання врегулювати його перебіг. При цьому, складається враження, що автори окремих частин КПК України принципово або за нестачею того самого часу не обтяжують себе погодженням з іншими авторами запропонованих ними проектами. Іноді це призводить до цікавих «пробілів» в підсумковому документі.

Так, наприклад, ст.290 КПК України передбачено, що визнавши зібрані докази достатніми, прокурор повинен повідомити підозрюваного про це, про завершення досудового розслідування, про можливість ознайомитись з усіма матеріалами кримінального провадження.

Є такі провадження, з якими можна ознайомитись протягом години, а для деяких і півтора року замало буде.

Враховуючи це, а також те, що приписами ст.219 КПК України законодавець обмежив тривалість досудового розслідування з моменту повідомленні особі про підозру до моменту закінчення досудового розслідування (хоча і з можливістю продовження цього строку, але ж не до безкінечності), не дивно, що в тій же самій статті передбачено, що строк ознайомлення з матеріалами не входить до строку досудового розслідування.

А тепер увага: в двох сусідніх абзацах цієї публікації використані такі близькі за змістом для пересічного громадянина слова «завершення» та «закінчення». Можна спитати: «А що, для адвоката ці слова є геть різні?» Слова – ні, але адвокат в своїй роботі використовує поняття. А от поняття це дійсно різні.

Так, як вже зрозуміло, завершення означає стан, коли сторона обвинувачення вважає, що нею у справі зроблено достатньо, ніяких доказів більше не потрібно, а тому залишається лише скласти обвинувальний акт, який потім вона планує направити до суду.

Відкриваємо ст.283 КПК України і бачимо, що направлення обвинувального акту до суду є однією з форм закінчення досудового розслідування.

Таким чином, можна зробити логічний висновок про те, що завершення досудового розслідування та його закінчення не тільки не мають однакового чи тотожного значення, але і можуть відбуватись тільки в суворій послідовності: спочатку завершення, потім закінчення. Інакше – ніяк.

Але це так – для повноти картини. Головне те, що ми з’ясували, що строк досудового розслідування обмежується не моментом його завершення, а моментом закінчення.

 

Інший момент: відповідно до ч.5 ст.219 КПК України, не включається до строку розслідування строк, що починає свій перебіг після здійснення повідомлення в порядку ст.290 КПК України, а строк безпосереднього ознайомлення з матеріалами. Це не вигадка. Саме так і написано в цій нормі.

Тобто, якщо про завершення слідства Вас вже повідомили, але Ви не приступили до фактичного ознайомлення з матеріалами, то строк між моментом повідомлення та моментом початку ознайомлення повинен бути включений до загального строку досудового розслідування.

Отже, після повідомлення в порядку ст.290 КПК України, якщо слідство завершено за декілька днів чи тиждень до закінчення строку досудового розслідування (а таке трапляється через раз), стороні захисту доцільно було б, використовуючи певну розслабленість сторони обвинувачення, спробувати маленьку процесуальну диверсію: погодити із нею початок процесу ознайомлення на дату через, наприклад, два тижні.

Що це може дати? Те, що не зупинений завершенням досудового розслідування залишковий строк в тиждень збігатиме і надалі, а прокурор не стане клопотати про його продовження. А коли сторона захисту приступить до ознайомлення з матеріалами, не залишиться вже того строку, до якого не можна буде включити строк ознайомлення.

Стороні захисту залишиться тільки докласти зусиль до того, щоб змусити сторону обвинувачення закрити провадження.

 

З повагою,

Микита Задорожний

адвокат ID Legal Group