Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Якщо у СГД знищено/втрачено первинні документи у зв’язку з війною в Україні, що має робити СГД у такому випадку? – Наталія Сухарева, аудитор ID Legal Group

Зазначаємо, що внесені зміни ЗУ від 01.04.2022 року №2173-ІХ до ПКУ (п.69 підрозділ 10 розділ ХХ) визначають відповідний порядок для випадку, якщо платником податку втрачено первинні документи через окупацію території на якій знаходиться СГД або у разі якщо підприємство знаходиться на території на якій ведуться/велися бойові дії.

Зокрема, нормою підпункту 69.28 ПКУ визначено, що якщо у платника податків первинні документи знищено/втрачено, у зв’язку із проведенням бойових дій або окупації, такий платник податків має подати повідомлення до контролюючого органу.

В розумінні норми п.п.69.28 ПКУ, первинні документи – документи відповідно до яких проводиться облік доходів, витрат, інших показників та за якими визначається об’єкт оподаткування, податкові зобов’язання.

Тобто, цією нормою ПКУ передбачено застосування спеціального правила для підтвердження даних податкової звітності (за знищеними/втраченими первинними документами)та визначається як виняток до ст.44 ПКУ.

Повідомлення складається у довільній формі із зазначенням обставин втрати первинних документів, при цьому зазначаються податкові (звітні) періоди та складається перелік первинних документів із реквізитами. Таке, повідомлення підписується керівником та головним бухгалтером СГД.

Отже, повідомлення щодо знищення/втрати первинних документів подається до контролюючого органу за місцем обліку такого платника.

 Щодо, терміну надання такого повідомлення відповідно до п.69 підрозділу 10 розділу ХХ,такого терміну не визначено. Відтак, має застосовуватися п. 44.5 ПКУ в якому передбачено, що платник податку має подати таке повідомлення у термін 5 днів з дня такої події.

Зазначаємо, що надання платником податку повідомлення про втрату документів є для такого СГД збереженням витрат, від’ємного значення об’єкту оподаткування податком на прибуток, податкового кредиту з ПДВ та від’ємного значення з ПДВ за минулі звітні періоди.

СГД, які надали контролюючому органу повідомлення про втрату документів із зазначенням податкових періодів не будуть перевірятися органами ДПС за звітні періоди, які зазначені в повідомлені (п.69.28 ПКУ).

 Одночасно, звертаємо увагу, що якщо втрата документів мала місце не на територіях на яких проводилисябойові дії або тимчасової окупації, платник податку не має право застосовувати п.69.28 ПКУ.

Перелік територій на яких проводилися бойові дії та окупація, визначає КМУ.

Наразі, якщо СГД застосував норми п.69.28 ПКУ безпідставно, то це буде визнано контролюючим органом, як ухилення від сплати податків. Такі платники податку будуть нести відповідальність передбачену ПКУ та інших законів України.

Саме контролюючий орган зобов’язаний довести, що у платника податку відсутні підстави для застосування норми п.69.28 ПКУ.

Відтак, у випадку, якщо контролюючий орган відмовив у застосуванні платником податку нормип.69.28 ПКУ, у такому разі ДПС видає рішення,не пізніше 1 місяця з дати отримання повідомлення від платника податку.

В рішенні зазначаються підстави такої відмови. Окрім того, таке рішення може бути оскаржено в адміністративному або в судовому порядку.

Окрім того, контролюючий орган не має право здійснювати будь-яку перевірку, чи то платника податку, чи то податкового агента,не може переглядати суми ПЗ з податків, зборів, суми від’ємного значення об’єкта оподаткування податком на прибуток(у бік збільшення), тощо, які задекларовані за податкові періоди, які зазначені в повідомлені, до поки не буде винесено остаточне рішення. 

   Враховуючі вищезазначене, якщо платником податку втрачено первинні документи та таке підприємство знаходиться на території,яка включена до визначеного КМУ Переліку територій на яких проводилися бойові дії та окупація, у такому разі СГД має право подати повідомлення до контролюючого органу щодо втрати первинних документів у термін 5 днів.