Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Фермерське господарство – як оподатковуються дивіденди? – Наталія Сухарева, аудитор ID Legal Group

Наша публікація має бути цікава для фермерських господарств, які мають на меті здійснити розподіл прибутку у формі дивідендів.

А отже, виникає два питання стосовно оподаткування такої операції, а саме:

– Чи виникають податкові зобов’язання у фермерського господарства (платника єдиного податку 4 група), при проведені операції з виплати дивідендів?

– Чи оподатковується податком на доходи фізичних осіб та військовим збором операції з виплати дивідендів?

Наразі нормою ПКУ(п. п. 57.11.2) покладено обов’язок щодо нарахування та сплати авансового внеску з податку на прибуток на усіх емітентів корпоративних прав за виключенням платників єдиного податку.

Відтак, фермерське господарство, яке є платником єдиного податку 4 групи, під час здійснення виплати дивідендів,не повинно нараховувати та сплачувати авансові внески з податку на прибуток.

Нормою підпункту 170.5.4 ПКУ визначено, що податковий агент повинен під час нарахування дивідендів платнику податку, утримати податок на доходи фізичних осіб з доходу у вигляді дивідендів за ставками визначеними нормами ПКУ (підпункти 167.5.1; 167.5.2). Пасивні доходи, згідно норми ПКУ (п. п. 167.5.1) оподатковуються за ставкою 18%.

При цьому, нормою ПКУ (підпункт 167.5.4) визначено, що у разі, коли СГД який не є платником податку на прибуток, нараховує доход у вигляді дивідендів, повинен оподатковувати такі доходи за ставкою, розмір якої становить половину розміру ставки зазначеної у пункті 167.1 ПКУ. 

Відтак, розмір ставки визначений пунктом 167.1 ПКУ становить 18 %, а відповідно для цілей оподаткування підпункту 167.5.4 ПКУ такий розмір ставки становить 9 % (18% / 2).

Окрім того,доход у вигляді дивідендів оподатковується військовим збором, так як підпунктом 168.1.1 ПКУ визначено, що у разі, якщо податковий агент надає / виплачує на користь платника податку дохід, який оподатковується, то у такому разі такий податковий агент повинен утримати військовий збір за ставкою 1,5 % об’єкта оподаткування.

Таким чином, відповідно до вищезазначеного, у разі нарахування фермерським господарством (платником єдиного податку 4 групи) доходу у вигляді дивідендів, зазначаємо, що такий доход оподатковується ПДФО за ставкою розмір якої становить 9% та військовим збором 1,5 %.

Така позиція стосовно даного питання визначена у листі ДПСУ від 16.07.2020 року №2920/ІПК/99-00-05-05-02-06.