Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Філія українського підприємства за кордоном – як оподатковувати заробітну плату? – Наталія Сухарева, аудитор ID Legal Group

В сьогоднішній публікації розглянемо ситуацію, коли українське підприємство має закордонне представництво (філію) та коли працівники такого представництва (філії) отримують заробітну плату за межами України, при цьому такі працівники не є резидентами України.

Наразі виникає питання: де повинен сплачуватися податок на доходи фізичних осіб та військовий збір, який утримується з їх доходів у вигляді заробітної плати?

Відтак, визначимо норми чинного законодавства,  які треба застосовувати у цьому випадку.

Звертаємо увагу, що створення за кордоном відокремленого підрозділу (філії) відбувається відповідно до законодавства держави, на території якої  розташований цей підрозділ.

Нормою ст. 162 ПКУ визначені платники податку на доходи фізичних осіб (далі ПДФО).

А отже, фізична особа-нерезидент, що отримує дохід з джерела їх походження в Україні є платником ПДФО (п.162.1 ПКУ). При цьому, оподаткування податком здійснюється за відповідними правилами та ставками визначеними для резидентів ( п.170.10 ПКУ). Ставка ПДФО визначена в розмірі 18% (п.167.1 ПКУ). Окрім того, такі доходи є об’єктом оподаткування військовим збором – 1,5 %.

         А отже, юридична особа – резидент, яка виплачує доходи нерезиденту (з джерелом походження з України) є податковим агентом нерезиденту стосовно таких доходів. А це означає, що зобов'язання такого податкового агенту утримати з доходів нерезидента податки (ПДФО та військовій збір) та подати до контролюючого органу податковий розрахунок 1ДФ (п.п.168.1.1 ПКУ).

         Відтак, можна зробити висновок, що доходи, які отримує фізична особа-нерезидент з джерела їх походження в Україні, оподатковуються за правилами, встановленими законодавством України та країни, де розташоване закордонне представництво (філія). Та, якщо ж з іноземною державою укладено угоду про уникнення подвійного оподаткування, тоді застосовуються виключно її норми.

Отже, аби зрозуміти як застосовуються норми угоди про уникнення подвійного оподаткування, розглянемо це на прикладі Конвенції між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки.

Так, статтею 15 Конвенції визначено що отримана резидентом однієї із країн (США або України) заробітна плата, оподатковується тільки в цій країні, за винятком випадку, коли такий резидент працює за наймом в іншій країні. 

Таким чином можна зробити висновок що, у разі якщо працівникам закордонного представництва (філії) українського підприємства виплачується заробітна плата з джерелом походження за межами України, при цьому такі працівники не є резидентами України, то у такому випадку українське підприємство не повинне утримувати з заробітної плати таких працівників ПДФО та військовий збір та, відповідно, не декларувати такий дохід в звіті 1ДФ.