Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Фінмоніторинг по-новому. Чи торкнеться це Вас? – Тетяна Савчук, аудитор ID Legal Group

В Україні з 28 квітня 2020 року запрацювали нові правила фінмоніторингу. Ще 28 грудня 2019 року було підписано Закон України від 06.12.2019р. № 361-IX

«Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» та опубліковано його в  газеті Голос України № 251. Закон набув чинності через 4 місяці з дня його опублікування, тобто з 28 квітня 2020 року і карантинні обмеження не вплинули на чинність цього закону.

З огляду на той факт, що нововведення торкаються досить великого кола суб’єктів, варто зупинитись на змінах, які мають очікувати громадяни, оскільки закон вносить істотні коригування в процес безготівкових розрахунків – перекази коштів та інтернет-платежі.

Зокрема, в громадянському середовищі масово почали ширитись чутки, що із нововведеннями стануть неможливими будь-які інтернет-розрахунки, платежі з використанням терміналів та інші дистанційні способи розрахунків хоч через банківську систему, хоч через інші платіжні системи.

Перш за все варто відмітити, що будь-який держатель банківської картки – це вже ідентифікована особа, про яку банківська установа вже має багато інформації, заповнених анкет та опитувальників. Відповідно, усі платежі, які здійснюватимуться з використанням банківської картки переважно не зазнають змін, а це:

  • переказ коштів із картки на картку;
  • зняття коштів з власного рахунку;
  • оплата товарів і послуг за допомогою картки чи іншого платіжного пристрою, якщо її номер супроводжує переказ (незалежно від суми);
  • сплата комуналки, податків, штрафів, інших обов’язкових платежів (незалежно від суми);
  • погашення кредиту до 30 тис.грн.;

Також без особливих змін проводитимуться і грошові перекази між фізичними особами (без застосування банківських карт) такі як поштові перекази, PrivatMoney, WesternUnion, MoneyGram в межах України до 5 тис.грн. (для зарубіжних переказів ідентифікація особи здійснюється у будь-якому випадку).

Проте, вказані розрахунки проводитимуться без зауважень у випадку, якщо сума розрахунку становитиме не більше 30 тисяч гривень.

А от перекази коштів в межах України від 5 до 30 тис.грн. будуть проводитись «по-новому» і лише з ідентифікацією особи. Щоб переказати кошти у вигляді готівки через термінал потрібно буде вказати прізвище, ім’я та по батькові одержувача та відправника.

Також «по-новому» здійснюватимуться перекази, що перевищують 30 тис.грн., або здійснюються перекази за межі України, такі перекази повинні супроводжуватися інформацією про платника та отримувача переказу коштів:

  • для юридичної особи – повне найменування, номер рахунка або унікальний обліковий номер фінансової операції (в разі відсутності рахунка), з якого списуються кошти.
  • для фізичної особи – прізвище, ім’я та по батькові, номер рахунка або унікальний обліковий номер фінансової операції (в разі відсутності рахунка), з якого списуються кошти.

В переважній більшості розрахункові операції для звичайних людей – студентів, пенсіонерів, осіб, що працюють в бізнесі, який офіційно сплачує усі податки із заробітної плати  та клієнтів в рамках зарплатного проекту – майже не перевірятимуть (майже 90% клієнтів банків належать саме до цієї низькоризикової категорії). Але до студента (це збірний образ громадянина з низьким рівнем офіційних доходів), який формує внесок в статутний капітал компанії у розмірі, наприклад, сто тисяч гривень, або переказує такі кошти на інші (наприклад, благодійні) цілі, звісно, питання виникатимуть та в установі банку попросять підтвердити джерело походження такої кількості готівки. В іншому випадку у операції буде відмовлено.

То ж ми поступово маємо звикати, що банківської таємниці немає, витрати мають бути співрозмірними із доходами, а бізнес має бути легальним та супроводжуватись сплатою податків.