Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Генератор в бізнесі. Нюанси застосування пільги з ПДВ та вплив на оподаткування податком на прибуток, – Тетяна Савчук, аудитор ID Legal Group

Після того, як держава-терорист почала нищити життєво необхідну для існування людей енергетичну систему України, перед багатьма суб’єктами бізнесу постало питання пошуку альтернативних джерел для підтримання, а по суті виживання бізнесу в цих складних умовах військової агресії.

Це призвело до того, що значна частина суб’єктів вирішили придбати генератори.

І держава вирішила зі свого боку підтримати громадян, правда на нашу думку, в дещо оригінальний спосіб.

Ще з 2020 року, з метою протидії короно-вірусній хворобі, законодавець звільнив від ПДВ деякі медичні товари (п.71,пр.2, р. ХХ ПКУ). Перелік звільнених товарів було затверджено постановою КМУ від 30.03.2020 № 224 (перелік №224).

З 04.10.2022 до товарів, внесених до переліку №224 застосовуються  не лише пільги з ПДВ, їх звільнено ще й від ввізного мита (п.9-15 р. ХХІ МКУ).

З 11 листопада 2022, зазначений перелік доповнено також електротоварами, зокрема  електрогенератори, трансформатори. На нашу думку поєднання в переліку медичних (проти короновірусних) товарів з електротоварами, які допомагають долати наслідки, спричинені війною, є не проявом оригінальності, а їх об’єднала методика застосування пільг: товар повинен, відповідати назві, зазначеній в переліку, та повинні виконуватись спеціальні умови – наявність документу про відповідність, оскільки у примітці 1 до переліку №224 прямо зазначено, що коди УКТ ЗЕД наведено в ньому довідково. Основною підставою для пільги  є відповідність товару назві товару, зазначеній у Переліку.

Окрім цього, відповідно до виноски «*» до підрозділу «Інше» розділу «Медичні вироби, медичне обладнання та інші товари…» Переліку №224, електротовари з 11.11.2022 до 16.11.2022 звільнялись від ПДВ тільки за наявності документів про відповідність технічними регламентами, та знаку відповідності, нанесеного на товар. Якщо ж умови техрегламентів не виконані треба було надати повідомлення Міненерго про введення в обіг таких товарів. Ця вимога могла затягнути у потужний бюрократичний вихор «подорожей по кабінетам Міненерго» не одного бажаючого придбати електрогенератор, що практично поставило б під сумнів можливість застосування наданої пільги.

Зважаючи на спричинені бюрократичні складнощі, Постановою КМУ №1288 від 16.11.2022 внесені зміни до 6-ти постанов КМУ в т.ч до постанови №1260 від 09.11.2022р. а саме, прибрано згадку про вимоги відповідності технічним регламентам: «Установити, що до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом 90 календарних днів після його припинення або скасування дозволяється надання на ринку та/або введення в експлуатацію продукції (крім системи безперебійного електроживлення), ….. без наявності декларації про відповідність ….. та без маркування знаком відповідності технічним регламентам». Постанова №1288 набрала чинності з 17 листопада 2022 року.

Підсумовуючи, можна стверджувати, якщо перша подія продажу/постачання чи імпорту (ввезення) припала на період до 11.11.2022 року, то оподаткування електротоварів ПДВ та стягнення мита буде проводитись на загальних підставах. В періоді з 11 по 16 листопада 2022 року для використання пільги необхідно буде мати документи про відповідність, маркування або довідку Міненерго (якщо не буде інших пом’якшуючих роз’яснень від податківців). І вже постачання починаючи з 17 листопада 2022 року беззастережно (якщо це не система безперебійного живлення) звільняється від ПДВ та мита, при умові відповідності назви електротоварів переліку №224.

Варто звернути увагу, ще й на те, що при застосуванні пільги за п.71 підр.2, розд. ХХ ПКУ, при придбанні товару, зазначеного у переліку №224 з ПДВ, не виникає обов’язку нарахування компенсуючого ПДВ та проведення розподілу ПДВ при використанні цих товарів у неоподатковуваній діяльності.

Якщо у когось виникає питання, чи можна не користуватись пільгою, то відповідь однозначна – НІ (п.30.4 ПКУ). Пільга, передбачена для окремих видів товару, а не для окремих платників ПДВ. А отже платник ПДВ, який нарахував ПДВ на звільнені операції, зобов’язаний відкоригувати ПДВ  шляхом реєстрації від’ємного РК до ПН, повернути ПДВ покупцю, та  обов’язково зареєструвати ПН на звільнену операцію. Якщо ж пільговий товар було продано фізичній особі, тобто кінцевому споживачу, таке коригування не здійснюється та ПДВ по такій операції має бути включений до зобов’язань в декларації з ПДВ.

В цей нелегкий для України час наш народ згуртувався навколо спільної біди і навіть малі діти розуміють, що зараз необхідно допомагати тим. хто слабший та тим, хто на передовій захищає нашу свободу. Тому хочеться ще зосередити увагу на безоплатній передачі пільгових товарів, в першу чергу електрогенераторів, павербанків тощо  неприбутковим організаціям.

В цьому випадку будуть діяти спеціальні норми ПКУ і тому податкове та компенсуюче зобов’язання з ПДВ не виникатимуть, так як ця операція не буде операцією з постачання (п.32-1 пр.2 р. ХХ та п.71,пр.2, р. ХХ ПКУ).

Стосовно податку на прибуток треба зазначити, що якщо ви на єдиному податку або малодохідне підприємство – то це ваші витрати. Якщо ви високодохідник та вирішили передати неприбутковій організації  електрогенератор,  повинні пам’ятати про п.140.5.9 ПКУ – збільшення фінансового результату  на суму перевищення вартості переданих товарів, суми, що становить 4% оподаткованого прибутку минулого року.

І сподіваємось, що для багатьох дуже позитивною є норма 69.5 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПКУ, яка звільняє фінрез від коригування, у випадку безоплатної передачі товарів і послуг на користь:

1.     ЗСУ та інших законних військових формувань;

2.     установ або організацій, що утримуються за рахунок державного бюджету – для потреб забезпечення оборони держави;

3.     органів місцевого самоврядування;

4.     закладів охорони здоров’я державної, комунальної власності та іншим.