Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Громадянин, як суб’єкт умисного ухилення від сплати податків. Як можливо? – Вікторія Горожанова, адвокат ID Legal Group

Як відомо, суб’єктами умисного ухилення від сплати податків (ст.212 КК України) є платники податків. У випадку юридичної особи – це службові особи (директор та/або головний бухгалтер, у виключних випадках – засновник) та фізичні особи – платники податків. Фізичні особи – підприємці або звичайні  громадяни України (або нерезиденти), які здійснили оподатковувані операції.

Якщо з службовими особами підприємств, установ та організацій більш менш все зрозуміло, то притягнення до кримінальної відповідальності за умисне ухилення від сплати податків фізичних осіб, які не є підприємцями, викликає питання. За які порушення може бути притягнута до кримінальної відповідальності фізична особа, яка не є підприємцем? І які можливості уникнення відповідальності?

Розберемо на прикладі:

Фізична особа (не підприємець, а звичайний громадянин України) отримала дохід, наприклад, від продажу власної книги. В такій ситуації існує декілька варіантів розвитку подій:

  1. Видавник книги, будучи відповідно умов договору податковим агентом, в момент перерахування гонорару письменнику, сплачує за нього податок з доходів фізичних осіб.
  2. Видавник книги не виконав свого обов’язку податкового агента з перерахування податку з доходів фізичної особи. Однак перерахував гонорар автору за вирахуванням податку.
  3. Видавник книги не виконав свого обов’язку податкового агента з перерахування податку з доходів фізичної особи. Однак перерахував гонорар автору з врахуванням суми податку.

Ситуація доволі складна в розумінні пред’явлення претензій податковим органом. З одного боку податкове повідомлення-рішення в разі несплати податку ДФС повинно вручити саме платнику податку. Однак за умовами договору цей обов’язок взяв на себе податковий агент. В разі утримання податковим агентом суми податку під час перерахування гонорару автору, обов’язок сплати, на наш погляд, залишається у агента. А в разі перерахування гонорару разом з сумою податку, автор самостійно повинен сплатити податок, незважаючи на умови договору.

На наш погляд, у випадку утримання суми податку податковим агентом, мова про кримінальну відповідальність платника податку (автора твору) взагалі не може йти, оскільки умислу на ухилення автор не мав, що підтверджується умовами договору та банківськими виписками про перерахування гонорару без суми податку. Щодо відповідальності податкового агента, то вважаємо, що за  умови утримання ним суми податку і її несплати в бюджет, його можна додати до списку суб’єктів умисного ухилення від сплати податків.

На підставі викладеного, фізичним особам, які здійснюють оподатковувані операції з участю податкових агентів, радимо обов’язковою умовою договору вказувати утримання та сплати податку податковим агентом. І негайно після отримання гонорару, вимагати від податкового агента документальне підтвердження сплати податку до бюджету.