Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Зміни по податковим перевіркам та відповідальності, – Тетяна Савчук, аудитор ID Legal Group

Від початку воєнної агресії РФ проти України зміни в частині оподаткування та здійснення контролю вже внесені двічі: 

Від 07.03.2022 року набув чинності Закон України № 2118-IX від 03.03.2022  «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» та

Від 17.03.2022 року набув чинності більш ґрунтовний Закон України № 2120-IX від 15.03.2022  «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», які з поміж іншого вносять правки до ПКУ та інших законодавчих актів, що регулюють компетенції податкових органів та інших регуляторів щодо здійснення контрольно перевірочної роботи та застосування відповідальності платниками податків та посадовими особами.

То ж коротко розглянемо які зміни є запровадженими та у який часовий проміжок вони застосовуватимуться.

Щодо податкових перевірок. Основною тезою ЗУ №2118-ІХ було: тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються. Проте законодавчої конкретики ця норма не містила.

З одного боку не усі території України є втягнутими у жорсткі військові дії і є відносно спокійні регіони, де продовжують функціонувати і державні органи, в т.ч. податкові, і продовжують роботу підприємства різних сфер діяльності. Водночас навіть на відносно спокійних територіях більшість підприємств перебувають не у повному робочому стані, оскільки або їх працівники залучені до військової оборони (чи то призов до ЗСУ, чи то до ТРО), або саме підприємство немає змоги працювати через порушені ланцюги поставок, збуту, неактуальність типу продукції чи послуг, що виробляються. Тобто діяльність навіть у відносно спокійних регіонах може не здійснюватися.

Норма ЗУ №2118-ІХ щодо зупинення розпочатих перевірок та не починання нових перевірок є чинною на всій території України та фактично під собою розуміє не лише фактичний процес здійснення перевірочних заходів, але також і реалізацію матеріалів перевірок, які формально станом на дату початку воєнного стану вже були завершені чи перебували на етапі завершення: це і зупинення строків видачі акту перевірки, подачі заперечень та їх розгляду, винесення податкових повідомлень-рішень та їх оскарження, розгляду таких скарг (щонайменше на адміністративному рівні, про судовий розгляд на говоритимемо).

Тобто, ми маємо розуміти, що будь-яка перевірка, що була розпочата наприклад 14 лютого 2022 року зі строком її проведення 20 робочих днів, фактично на момент запровадження воєнного стану протривала 8 робочих днів та 12 робочих днів цієї перевірки проводитимуться після скасування воєнного стану, якщо, звісно, це буде можливим (будуть збережені документи, звітність, а фактично і саме підприємство, що перевіряється). Аналогічно, по перевіркам, за результатами яких, наприклад, 25 лютого 2022 року наступав строк винесення податкових повідомлень-рішень, такий строк наступить на наступний день після скасування воєнного стану. Знову ж таки, якщо за наслідками воєнних дій збережеться платник податків. Можливо очікувати, що для випадків, коли неможливо буде реалізувати матеріали перевірок, що були завершеними станом на дату початку воєнного стану, у податковому органі будуть розроблені окремі інструкції щодо залишення таких матеріалів перевірки без реалізації. 

Вже ЗУ №2120-ІХ більш чітко виписав обмежувальні перевірочні норми, врахувавши при цьому нашарування обставин. Перше, необхідно пам’ятати, що на території України продовжують зберігатися карантинні обмеження. Саме перед початком ганебного вторгнення РФ Постановою КМУ від 23.02.2022 №229 карантин по COVID-19 було подовжено до 31.05.2022 року. Саме карантинним обмеженням присвячені підпункти 52 зі штрихами підрозділу 10 «Перехідних положень» ПКУ. З урахуванням збереження карантинних обмежень ЗУ №2120-ІХ вносить зміни до п. 522 «Перехідних положень» ПКУ:

1. Виключено із обмежень фактичні перевірки. До завершення карантину не проводитимуться тільки документальні планові перевірки. Як і раніше можуть проводитись документальні позапланові перевірки за зверненням платника податків, з питань реорганізації чи ліквідації, відшкодування ПДВ та фактичні перевірки можуть здійснюватися. Нагадаємо, що фактичні – це перевірки дотримання вимог трудового законодавства, сфери РРО та обігу готівки, з питань наявності ліцензій, свідоцтв, виробництва та обігу підакцизних товарів;

2. Вчергове прописано зупинення перебігів строків давності, і ця норма діятиме чи до завершення воєнного стану, чи до завершення карантинних обмежень; Пам’ятаємо, що на весь період зупинених строків давності у подальшому збільшуються періоди, що можуть бути охоплені контрольно-перевірочною роботою. Загалом, після завершення карантину чи воєнного стану (більш тривалої події) під строки давності попадатимуть періоди починаючи із 2017 року. 

В розширення тлумачення норми ЗУ №2118-ІХ податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються новий підпункт 692 «Перехідних положень» ПКУ встановлює обмеження на проведення перевірок у зв’язку із запровадженням воєнного стану.  Разом із тим можуть проводитись:

–       камеральні перевірки декларацій із заявленими сумами бюджетного відшкодування ПДВ (терміни перевірки подовжено до 90 календарних днів),

–       фактичні перевірки.

При цьому, якщо перевіряючими будуть встановлені порушення за фактичною перевіркою, то до платників податків буде застосовано відповідальність, передбачену законодавством, а вимоги законодавства щодо мораторію на застосування штрафних санкцій (на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину), у такому випадку не застосовуються, у тому числі положення підпункту 112.8.9 (які передбачають звільнення відповідальності по форс-мажору). Така норма є досить вибірковою, оскільки  в окремий ЗУ про РРО також внесені зміни про незастосування відповідальності по РРО, але, крім операцій при продажу підакцизних товарів.

Варто нагадати, що виходячи з п.п. 191.1.1 ПКУ фактичні перевірки проводять «контролери» обласного та центрального рівнів. Тоді як місцеві інспекції контрольно-перевірочні функції втратили.

На період дії воєнного стану також зупиняється дія пунктів 200.10 (проведення протягом 30-ти днів камеральних перевірок), 200.11 (проведення протягом 60-ти днів перевірок бюджетного відшкодування ПДВ) та 200.12 (підтвердження сум бюджетного відшкодування шляхом внесення їх до відповідного Реєстру) статті 200 цього Кодексу.

 

Щодо відповідальності платників податків. ЗУ №2118-ІХ шляхом внесення доповнень до Перехідних положень ПКУ дозволяє платникам податків на період дії воєнного стану (з 24 лютого 2022 року по день його завершення):

–       не дотримуватись термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 ПКУ (це річна декларація з податку на прибуток та обов’язкові додатки до неї – річна фінансова звітність, для визначених платників податку – перевірена аудиторами річна фінансова звітність);

–       не дотримуватись строків реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо;

–       здійснювати переміщення пального без зареєстрованих акцизних накладних (тільки з оформленою ТТН);

–       здійснювати ліцензійну діяльність (спирт, алкоголь, тютюн, паливо) на підставі тих ліцензій, завершення терміну дії яких припало на період дії воєнного стану та черговий платіж не сплачений.

При цьому відповідно до норм ЗУ №2120-IX протягом 6-ти місяців після завершення воєнного стану усі обов’язки по реєстрації податкових/акцизних накладних мають бути виконані платниками податків.

Обов’язки по подачі податкової звітності (у т.ч. річної з податку на прибуток та фінансової), сплаті необхідних податків та зборів мають бути виконані протягом 3-х місяців з дня завершення воєнного стану.

Черговий ліцензійний платіж має бути сплачений протягом 30-ти днів після завершення воєнного стану.

Також за положеннями ЗУ 2118-ІХ термін виконання зобов’язань згідно із вказаними змінами може бути подовжений для тих платників податків, які у зв’язку з наслідками їх безпосередньої участі у воєнних діях не змогли виконати свої податкові зобов’язання за умови, якщо вони виконають такий обов’язок протягом одного місяця з дня закінчення дії наслідків, які унеможливили виконання таких обов’язків.

Зазначена норма вочевидь зобов’язує платників податків вчинити дії по фіксації періоду, який завершує дію наслідків, що унеможливлюють виконання обов’язків. Наприклад, підприємство навіть після завершення воєнного стану не спроможне відновити свою роботу та потребує певних заходів для її відновлення. Відтак, має бути виданий наказ про відновлення роботи підприємства і саме з цього періоду буде підліковуватись строк для виконання його різних обов’язків як платника податків.

Варто зауважити, що формулювання «у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов’язок» має розцінюватись як те, що рекомендовано за можливості виконувати свої обов’язки як платника податків. Проте, при їх невиконанні – відповідальність не застосовуватиметься.

Разом із тим можна навести приклад, що на період дії воєнного стану обов’язок платника податку по реєстрації податкових накладних в будь якому випадку не може бути виконаний, оскільки ті платники, які відправили  на реєстрацію ПН до ЄРПН отримують квитанції про відмову в реєстрації. Причому це стосується ПН як за новою, так і за старою формою. Натомість подача декларацій з ПДВ (наприклад, за лютий 2022 року) може здійснюватися не лише на підставі належним чином зареєстрованих до 24.02.2022 року ПН, але й на підставі даних бухгалтерського обліку (з відображенням операцій, по яким не зареєстровані ПН у відповідних додатках/розділах декларації з ПДВ).

Норми ЗУ №№2120-IX запроваджують також більш розширені послаблення в частині сплати податків:

–       ФОПи на 1-й та 2-й групі єдиного податку мають право не сплачувати єдиний податок з 01 квітня 2022 року до скасування воєнного/надзвичайного стану в Україні;

–       Для платників ЄП на 3-й групі суттєво змінено критерії та ставку податку, що, втім, заслуговує на окремий блок аналітики;

Також нормами ЗУ №2120-IX передбачено можливість не нараховувати пеню у випадках вчинення діяння (дії або бездіяльності) особою внаслідок введення воєнного, надзвичайного стану. Аналогічно стосовно суми заборгованості по бюджетному відшкодуванню пеня у розмірі 120% облікової ставки НБУ не нараховуватиметься у разі, якщо така заборгованість зумовлена виникненням форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) у зв’язку із введенням воєнного, надзвичайного стану. Але пам’ятаємо, що по порушенням, виявленим у ході фактичних перевірок, відповідальність не відміняється, особливо що стосується продажів підакцизної продукції.