Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Зміни у порядку спеціального досудового розслідування, заочне затримання підозрюваного, – Вікторія Горожанова, адвокат ID Legal Group

27 квітня 2021 року Верховною Радою ухвалено Закон №1422-IX «Про внесення змін до Кримінального процесуального Кодексу України щодо вдосконалення окремих положень у зв’язку із здійсненням спеціального досудового розслідування».

Насамперед внесені зміни у ст.281 Кримінального процесуального Кодексу України (надалі – КПК України), яку доповнено ч.2, відповідно якої особа оголошується в розшук в разі ухилення її від явки до органів слідства або суду, якщо є підстави вважати, що вона виїхала за межі країни або на окуповані території України.

Відтепер підставою для здійснення спеціального досудового розслідування або спеціального судового провадження є ухилення від явки підозрюваного до органів слідства, прокурора або суду та винесення постанови про оголошення в розшук на підставі ч.2 ст.281 КПК України.

При обранні запобіжного заходу (ст.183 КПК України) відносно підозрюваного щодо якого здійснюється спеціальне досудове розслідування питання про розмір застави вже не вирішується, суд не має такого права. Нововведеннями також встановлені зміни щодо строків дії ухвали про обрання запобіжного заходу особі щодо якої проводиться спеціальне досудове розслідування. Раніше такий строк не міг перевищувати 60 діб, відтепер строк дії ухвали не встановлюється. Розгляд клопотання про обрання підозрюваному щодо якого проводиться спеціальне досудове розслідування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою вирішується за відсутності підозрюваного.

Зазнав змін і порядок виклику до органів досудового розслідування, прокурора та суду осіб. Статтю 135 КПК України доповнено частиною восьмою, відповідно якої в разі неможливості вручення повістки, інформація про її виклик публікується в засобах масової інформації та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, після чого особа вважається належно повідомленою про виклик і, відповідно, після неприбуття за викликом є підстави вважати, що вона ухиляється від явки.

В разі виникнення вищевказаних обставин, радимо звертатись до фахівців – адвокатів в галузі кримінального права та процесу, які за відсутності в країні підозрюваного, зможуть якісно захистити його інтереси.