Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Зміни у КПК України в умовах воєнного стану щодо строків розслідування та затримання осіб, – Вікторія Горожанова, адвокат ID Legal Group

14 квітня 2022 року законодавцями в умовах воєнного стану внесено зміни до Кримінального процесуального кодексу України, які удосконалили основні моменти порядку здійснення кримінального провадження в умовах воєнного стану (Закон України 2201-IX )

 

Найбільш суттєві зміни стосуються дотримання строків у кримінальних провадженнях та повноважень сторін кримінального процесу та взагалі можливості їх здійснення в умовах воєнного стану. 

Так, новим законом визначено, що за відсутності об‘єктивної можливості подальшого проведення досудового розслідування та його закінчення у вигляді направлення до суду з клопотанням або обвинувальним актом – строк досудового розслідування у кримінальному провадженні зупиняється за вмотивованою постановою прокурора. Строк досудового розслідування відновляється за відсутності підстав для зупинення. 

Крім того, за відсутності об‘єктивної можливості виконання ряда окремих процесуальних дій у передбачені КПК України строки – такі процесуальні дії мають бути проведені у 15-денний термін після припинення чи скасування воєнного стану в країні. 

Дозволяється затримання особи підозрюваної у вчиненні злочину службовою особою без ухвали слідчого судді та постанови керівника органу прокуратури на строк, що не перевищує двісті шістнадцять годин (9 діб). Після спливу 9 діб затримана особа повинна бути звільнена або доставлена до слідчого судді або керівника органу прокуратури для обрання запобіжного заходу. 

Також, в разі неможливості продовження строку тримання під вартою цей строк продовжується автоматично, але не більше ніж на два місяці.

З метою зберегти у складних воєнних умовах право на захист осіб, відносно яких проводять слічі дії, законодавці зобов‘язали дізнавачів, слідчих та прокурорів в разі неможливості явки захисника – забезпечити його участь дистанційно за допомогою відео або аудіозв‘язку, що є суттєвою допомогою для обох сторін провадження в проведенні слідчих дій. 

Вищевказані зміни, які запроваджені в умовах воєнного стану Законом 2201-IX, не охоплюють звичайно всі проблеми, з якими кожного дня стикаються наразі сторони кримінального провадження, але вони суттєві і надають можливість в таких умовах дотримуватись норм в основних питаннях.