Сучасну економіку, як українську так і світову, складно уявити без офшорного бізнесу. Для мінімізації податків та гарантій збереження капіталу офшори використовують підприємці в усіх сферах діяльності та в усіх країнах.
Смисл офшорів полягає в тому, що за кордоном створюється новий, нібито самостійний суб’єкт господарської діяльності, який фактично і практично повністю перебуває під контролем українського підприємця. З використанням підприємств в офшорних зонах побудовано найпоширеніші способи податкового планування.
Основними перевагами офшорних компаній на даний час є: досягнення анонімності i конфіденційності; низькі ставки податків або їх відсутність; відсутність контролю валютного обміну; можливість вільного використання валюти; банківські рахунки в будь-якій валюті; ефективна і недорога банківська система; прибуток (капітал) в твердій валюті, в надійних банках i в стабільній країні; можливість отримання дозволу на роботу i виду на житло; можливість законного володіння нерухомістю за кордоном.
З 2019 року, з відстрочкою до 01 липня 2019 року, ряд офшорних зон (Бермудські, Кайманові острови та інші) затвердили законодавчі зміни про обов’язок відкриття реальних офісів всіх зареєстрованих на їх території суб’єктів підприємницької діяльності, тобто необхідність підтвердження присутності компанії на певній території. Ще однією із основних вимог є надання міжнародному податковому органу інформації про ведення профільної діяльності. Такі умови можуть припинити діяльність більшості підприємств на території офшорних зон, оскільки утримання реальних офісів з персоналом на іноземній території економічно невигідно, а звітування міжнародним податковим органам викличе масу запитань щодо реальної діяльності таких компаній.
Перехід компанії до іншої офшорної зони також не вирішить питання, оскільки такі зміни не зупиняться і будуть запроваджуватись в інших офшорних зонах з метою не потрапляння в чорний список ЄС.
З введенням вищевказаних змін, офшорні зони насамперед втратять такі важливі переваги як конфіденційність і відсутність оподаткування (низькі ставки податків). Невідомий на сьогодні і строк, з якого фактично почнуть діяти зміни, оскільки вони явно невигідні самим офшорним зонам і тому наполегливо відстрочуються.
Зміни призведуть як мінімум – до переїзду в іншу офшорну зону, як максимум – до припинення діяльності більшості компаній у офшорних зонах.
Зважаючи на це, вже зараз доцільно розглянути інші юрисдикції з прийнятними податковими режимами з метою подальшого податкового планування і збереження часу та коштів.