Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Компенсація за невикористану відпустку. Чи нараховується ЄСВ? – Наталія Сухарева, аудитор ID Legal Group

В сьогоднішній публікації розглянемо питання: в яких випадках нараховується єдиний внесок (далі – ЄСВ) при здійснені виплати працівникові компенсації за невикористані дні щорічної відпустки?

Нормами чинного законодавства, передбачена виплата компенсації за всі невикористані дні відпустки (щорічної) працівнику підприємства, який звільняється (ст. 83 КЗпП та ч.1 ст.24 ЗУ «Про відпустки»).

Нагадуємо, що саме роботодавці, які в свою чергу є страхувальникамимають зобов’язання сплачувати ЄСВ (п.10 ч.1 ст.1 ЗУ «Про збір та облік ЄСВ»).

А отже, підприємства (юридичні особи) будь-якої форми власності, які використовують на умовах трудового договору працю фізичних осіб є платниками ЄСВ.

Які виплати є базою для нарахування ЄСВ?

Суми заробітної плати (основна та додаткова), інші компенсаційні виплати є базою для нарахування ЄСВ (ЗУ «Про оплату праці»).

А тепер, визначимо яка компенсація у грошовій формі, відповідно до норм чинного законодавства, вважається оплатою за невідпрацьований час?

Зазначаємо, що саме грошова компенсація є оплатою за невідпрацьований час у випадку, якщо працівник підприємства не використав щорічну основну або/та додаткову відпустку (п.2.2.12 Інструкції зі статистики заробітної плати).

Таким чином, можна зробити висновок щодо нарахування підприємством ЄСВ для двох випадків, а саме:

– випадок 1: коли СГД здійснює нарахування та виплату компенсації за невикористану відпустку (щорічну)уже звільненому працівнику;

– випадок 2:коли СГД здійснює виплату компенсацію за невикористану відпустку (щорічну) разом із усіма сумами, які належать такому працівнику в день його звільнення або якщо виплата компенсації за невикористану відпустку здійснюється працюючому на такому підприємстві робітнику.

Зазначаємо, що у випадку 1 підприємство не повинно нараховувати ЄСВ на суму компенсації за невикористану відпустку, у зв'язку з тим, що суми такої компенсації є платою за невідпрацьований час, а тому таке підприємство не є страхувальником та не має обов’язку щодо нарахування ЄСВ, стосовного такого звільненого працівника.

Стосовно випадку 2, слід зазначити, що підприємство повинно нараховувати ЄСВ на суму компенсації за невикористану відпустку, яка виплачується працівнику в день його звільнення або працівнику який працює на такому підприємстві. Суми такої компенсації є базою для нарахування ЄСВ (п.1 ч.1 ст.7 ЗУ «Про збір та облік ЄСВ»).

При цьому важливо пам'ятати, що Кодексом законів про працю (КЗпП) передбачено, що при звільнені працівника,роботодавець повинен здійснити виплату усіх сум, які належать такому працівнику в день звільнення (ч.1 ст.116 КЗпП). Тільки у разі, якщо працівник в день звільнення не працював, то суми, які належать до виплати такому працівнику, мають бути виплачені не пізніше наступного дня,виключно у разі, якщо такий звільнений працівник пред'явить вимогу до його розрахунку.

Таку позицію, щодо питання нарахування ЄСВ у разі здійснення виплати працівникові компенсації за невикористані дні щорічної відпустки, викладено в податковій консультації (лист Офісу великих платників податків ДФС від 15.02.2019 р. № 557/ІПК/28-10-27-01-11).