В умовах дії воєнного стану Україна перебуває вже понад два місяці. Урядом нашої держави протягом усього цього періоду було прийнято досить значну кількість постанов, в тому числі, які стосуються захисту національних інтересів України, її громадян та суб’єктів господарювання, а також з інших важливих й актуальних питань сьогодення.
Слід зазначити, що для грошових/інших зобов’язань, які наявні в межах нашої держави, чинним законодавством передбачено зупинення їх виконання, а також зупинення перебігу строків, пов’язаних із їх виконанням в період дії воєнного стану як форс-мажорної обставини.
Водночас, з метою забезпечення захисту національних інтересів України та в подальшому для звернення із відповідними позовними заявами до держави-агресора (РФ) за відшкодуванням нею завданих збитків/шкоди, спричинених військовим нападом на Україну, 03 березня цього року Урядом було прийнято постанову № 187, якою установлено до прийняття Закону, який регулюватиме відносини за участю осіб, пов’язаних з державою-агресором, поширення заборони (мораторію) щодо:
1) виконання (в тому числі й шляхом стягнення у примусовому порядку) будь-яких грошових/інших зобов’язань, в яких кредитором/стягувачем є РФ, в тому числі її громадяни та/або юрособи, які створенні та зареєстровані за російським/українським законодавством і в них кінцевими бенефіціарними власниками/членами/учасниками/акціонерами, що мають частку в статутному капіталі 10 і більше %, є РФ/її громадянин та/або юрособа створена та зареєстрована в РФ.
При цьому, нормами зазначеної вище постанови КМУ передбачені випадки, в яких таке обмеження не застосовується до:
– громадян РФ, які перебувають в нашій державі на законних підставах;
– юросіб, які зареєстровані за українським законодавством, кінцевим бенефіціарним власником/членом/учасником/акціонером яких є виключно громадяни РФ, які на законних підставах проживають на території нашої держави, або виключно громадяни України та/або громадяни РФ, які на законних підставах проживають на території України.
2) будь-які дії вищевказаних осіб, пов’язаних з державою-агресором, які спрямовані на відчуження рухомого/нерухомого майна, цінних паперів, корпоративних прав, в тому числі передачі такого майна в заставу.
Зазначене вище обмеження не застосовується до безоплатного відчуження рухомого/нерухомого майна на користь держави Україна.
3) будь-які дії осіб, які спрямовані на відчуження рухомого/нерухомого майна, цінних паперів, корпоративних прав, в тому числі передачі такого майна в заставу на користь РФ або на користь осіб, пов’язаних з РФ (державою-агресором).
Звертаємо увагу, що під час прийняття постанови № 187 Урядом також було установлено, що правочини (в т.ч. довіреності), які укладені або можуть бути укладеними в майбутньому і якщо ними передбачено або передбачається в подальшому будь-яке відчуження рухомого/нерухомого майна, суперечать встановленому мораторію вважаються нікчемними.
Крім того, нотаріусам та/або особам, які надають публічні (адмінпослуги) також встановлено заборону щодо здійснення державної реєстрації правочинів (довіреностей), які порушують мораторій, встановлений цією постановою.
Разом з тим зазначаємо, що зі змісту постанови КМУ № 187 вбачається, що вона має обмежений термін дії, а саме до прийняття зазначеного вище по тексту Закону, але не більше 1 місяця від дня припинення/скасування воєнного стану, введеного на території України в лютому 2022 року.
З повагою,
Сергій Бондаренко
адвокат ID Legal Group