Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Оподаткування електронних послуг. Де очікувати? – Тетяна Савчук, аудитор ID Legal Group

В наш час  важко собі уявити  життя без Інтернету і без таких популярних сервісів, як Google, Facebook, Apple, Amazon, Microsoft, Netflix, Spotify та інших.

З 01 грудня 2021 року українці почали отримувати листи від Google та Facebook про підвищення тарифів через зміни в законодавстві України.

Тож через що дорожчає реклама Google та Facebook і кого торкнеться закон про так званий «новий податок на Гугл»? Про зміни в законодавстві, що діють вже  з 01 січня 2022 року розберемося далі.

З 2022 року за Законом № 1525-ІХ (законопроект №4184), який Верховна Рада прийняла ще у червні 2021 року, скасовується оподаткування доходів, які отримують нерезиденти за виробництво або розповсюдження реклами, яке здійснювалось відповідно до вимог п.п.141.4.6 ст. 141 ПКУ. З 01.01.2022 року вводиться податок на додану вартість за ставкою 20% для нерезидентів на операції з постачання ними електронних послуг фізичним особам або ФОПам, які  не є платниками ПДВ.В першу чергу зміни відчують рекламодавці, які мають податковий статус «фізична особа» або «фізична особа-підприємець» і які не зареєстровані, як платники податку на додану вартість, оскільки найбільш поширеною електронною послугою від нерезидентів є саме реклама. Зокрема, її надання пропонується такими гігантами як пошукові сервіси Google, Yahoo, Yandex, соціальними мережами типу Facebook, Instagram, TikTok, маркетплейсами Amazon, Apple, стрімінговими сервісами Netflix, Spotify, YouTube, Megogo, популярними месенджерами Viber, WhatsApp, Telegram, Twitter тощо. 

Отже, до переліку операцій, які підпадають під оподаткування ПДВ увійшли реалізація таких послуг як рекламні послуги, перегляд та скачування фільмів, ігор, книг, надання доступу до різних інтернет-сервісів, підписок тощо. Саме такі електронні послуги з січня 2022 року включатимуть 20% ПДВ, який, звісно, буде перекладений у ціну для споживача.

За Законом № 1525-ІХ звільненими від оподаткування податком на додану вартість є наступні операції:

  • послуги з замовлення та бронювання товару або послуг через Інтернет;

  •  постачання товарів або послуг у складі яких вже є електронні послуги, які входять у їх вартість;

  • навчання через Інтернет;

  • постачання примірників наукових, літературних або мистецьких творів на матеріальних носіях;

  • консультації, що здійснюються через електронну пошту;

  • надання доступу до Інтернету;

 

Яким чином реалізовуватимуться зміни? Згідно з чинним законодавством, компанії, які є нерезидентами України та отримують дохід більше 1-го мільйона гривень на рік (стандартний обсяг суми реалізації, яка передбачає сплату ПДВ) від постачання українцям різноманітних інтернет-послуг, зобов’язані зареєструватися платниками податку на додану вартість. З метою максимального спрощення і самої процедури реєстрації, і звітності, і сплати податків для нерезидентів, яким тепер згідно Закону №1525-ІХ  потрібно реєструватися платниками ПДВ,  запропонували спрощену систему реєстрації платником ПДВ та спрощену форму звітності, яку вони зможуть подавати українською або англійською мовами. Податковим кодексом передбачено також і відповідальність за постачання компанією-нерезидентом електронних послуг фізичним особам без сплати ПДВ у вигляді накладання штрафу в розмірі тридцяти мінімальних заробітних плат. Сума як для штрафу ніби і не дуже велика, але не варто забувати, що стандартні дії податківців у випадку порушення платником податків вимоги щодо реєстрації платником ПДВ – це донарахування податкового зобов’язання на всю суму обсягу здійснених операцій, що перевищують 1 млн. грн. Тобто не варто очікувати, що сума встановленого штрафу не буде дієвим інструментом для спонукання нерезидентів до реєстрації ними платників ПДВ. Суми потенційних донарахувань можуть бути досить гучними.

На нашу думку, таке нововведення в законодавстві  є досить логічним, оскільки,електронні послуги, що надаються на території України, цілком справедливо, повинні оподатковуватися ПДВ, так само, як оподатковуються будь-які інші послуги, що надаються на території України. Звичайно, хтось скаже, що це не зовсім справедливо… Та якщо подивитися уважно на майже кожен чек українців за будь-які товари або послуги, то ми всі вже давно сплачуємо додатково 20% ПДВ при купівлі продуктів та одягу, будь – яких товарів та послуг. Тож, тепер електронні послуги та сервіси не будуть виключенням для оподаткування ПДВ.