Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Оподаткування податком на додану вартість електронних послуг, отриманих від нерезидента, – Наталія Сухарева, аудитор ID Legal Group

Нагадаємо, що електронні послуги, це послуги які надаються за допомогою Інтернету, в тому числі додатка на смартфонах, інших цифрових пристроях.

Норма п.186.3 ПКУ, визначає місце постачання електронних послуг. Для цілей оподаткування, вважається місцезнаходження отримувача електронних послуг.

У разі, якщо електронні послуги від нерезидента, отримує ФОП, місцем постачання таких послуг буде вважатися, місце реєстрації такого ФОП.

У разі, якщо електронні послуги від нерезидента, отримує фізична особа, місцем постачання таких послуг буде вважатися, місцезнаходження такої особи.

Нормою п.190.2 ПКУ,визначено, що у разі, якщо нерезидентом постачаються електронні послуги, а отримувач таких послуг є платник ПДВ, у такому випадку такий платник ПДВ, повинен нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ з базою оподаткування за договірною вартістю.

Документ, який підтверджує факт здійснення господарської операції із постачання нерезидентом електронних послуг є документ щодо оплати вартості таких послуг (п.208.5ПКУ).

Отримувач електронних послуг (платник ПДВ) за такою операцією, складає та реєструє в ЄРПН податкову накладну на суму нарахованих податкових зобов’язань. Така податкова накладна є підставою для включення до податкового кредиту.

Звертаємо увагу, що нормою п.208.5 ПКУ визначено, що у випадку, якщо отримувач послуг не є платником податку на додану вартість, у такому разі він нараховує податкові зобов’язання за таким порядком, що і платник податку на додану вартість. При цьому, такий отримувач послуг (неплатник ПДВ) не повинен складати податкову накладну та у нього відсутнє право на податковий кредит.

Проте, такий отримувач послуг (неплатник ПДВ) повинен заповнити Розрахунок податкових зобов’язань, які нараховані отримувачем електронних послуг та які надані нерезидентом.  Розрахунок подається до ДПС за місцем реєстрації такого отримувача послуг за період, у якому були надані такі послуги.

Звертаємо увагу, що отримувач послуг (неплатник ПДВ), відповідно до п.208.5 ПКУ, прирівнюється до платника податку ПДВ, стосовно сплати ПДВ, стягнення боргу та відповідальності щодо здійснених правопорушень.