Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Податкові преференції для інвесторів: реалізація інвестпроектів із значними інвестиціями в Україні, – Олександр Самарін, аудитор ID Legal Group

В березні 2021 року законодавчий орган України прийняв ЗУ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування суб’єктів господарювання, які реалізують інвестиційні проекти із значними інвестиціями в Україні» 02.03. 2021 року № 1293-IX (далі по тексту Закон №1293-IX, ПКУ), який набрав чинності з 28.03.2021 року.

На підставі Закону №1293-IX внесено ключові зміни до розд. ХХ «Перехідні положення»  ПКУ, що стосуються звільнення від: ПДВ, податку на прибуток та введення певних пільг стосовно земельного податку, орендної плати за землю для інвесторів із значними інвестиціями у розумінні визначеного терміну, який передбачений п.5 ч.1 ст.1 ЗУ «Про державну підтримку інвестиційних проектів із значними інвестиціями в Україні» від 17.12.2020 року № 1116-IX, а саме: це особа в юридичному статусі, що має українську реєстрацію та утворена з метою втілення в життя інвестпроекту зі значними інвестиціями, являється  однією із сторін інвестдоговору, разом з цим проведення господарської діяльності спрямоване лише на доведенні до кінцевої мети інвестпроекту із значними інвестиціями та дотримання умов спеціального інвестдоговору.

В чому саме полягають податкові преференції для інвесторів, що стосуються реалізації інвестпроектів із значними інвестиціями в нашій країні?

Стосовно застосування звільнення від ПДВ.

Підрозділ 2 розд. ХХ «Перехідні положення» доповнено п.76, згідно з яким визначено, що до 01.01.2035 буде звільнено від обкладення ПДВ проведення імпортних операцій обладнання (устаткування) в новому стані, виробів, що є комплектуючими до нього (п.п.15 п.4 розд. ХХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України (далі по тексту – МКУ)). Звільнення від ПДВ стосується виключно інвесторів із значними інвестиціями, які здійснюють діяльність з метою втілення в життя інвестпроекту із залученням значних інвестицій та дотриманням умов спеціального інвестдоговору.

Як передбачено п.п.15 п.4 розд. ХХІ «Прикінцеві та перехідні положення» МКУ товари (обладнання, устаткування, комплектуючі до нього) повинні бути вироблені не пізніше, ніж за три роки до проведення імпортної операції, не містити ознак їх використання та відповідати визначеним кодам УКТ ЗЕД.

Застосування зазначеної норми можливе виключно в межах: інвестпроекту, невикористаного загального обсягу надання держпідтримки на момент розмитнення  товарів, визначеному у спеціальному інвестдоговорі.

Отже, скористатись визначеною нормою, стосовно звільнення від ПДВ, можливо при дотриманні таких умов:

–       укладення спеціального інвестдоговору, де з Кабміном узгоджується перелік товарів з метою проведення імпортних операцій;

–       внесення відомостей про договір до реєстру інвестпроектів зі значними інвестиціями;

При цьому, у разі нецільового використання товарів або припинення до визначеного строку спеціального інвестдоговору, інвестор буде мати податкові наслідки: сплатить податкові зобов’язання з ПДВ митним органам (що не було сплачено) та пеню, нараховану відповідно до норм ПКУ.

Стосовно застосування звільнення від податку на прибуток.

Підрозділ 4 розд. ХХ «Перехідні положення» доповнено п.55, згідно з яким визначено, що до 01.01.2035 буде застосовано особливості нарахування податку на прибуток (від виконання спеціального інвестдоговору) стосовно інвестора зі значними інвестиціями, яким укладений спеціальний інвестдоговір на підставі Закон №1293-IX (крім інвестпроектів, пов’язаних з видобутком та подальшою переробкою та/або проведенням збагачення копалин корисної дії).

         Інвестор, який відповідає вказаним критеріям, звільняється від нарахування податку на прибуток протягом п’яти наступних років від початку повноцінної експлуатації об’єктів інвестицій та умови дотримання зобов’язань за спеціальним інвестдоговором (термін застосування звільнення не може бути більшим, ніж термін дії, визначений спеціальним інвестдоговором).

         Для використання зазначеної норми інвестору необхідно подати відповідну заяву (у довільній формі) до контролюючого органу за місцем реєстрації для засвідчення права на застосування такого звільнення.

         При цьому, вказані норми, не застосовуються до контрольованих операцій (передбачених ст.39 ПКУ), які проводить інвестор в межах діяльності, пов’язаної з виконанням спеціального інвестдоговору. Об’єкт оподаткування при проведенні контрольованих операцій визначається окремо та оподатковується шляхом застосування основної (базової) ставки.

         Стосовно пільги по сплаті земельного податку, орендної плати за землю.

Підрозділ 6 розд. ХХ «Перехідні положення» доповнено п.11, згідно з яким визначено, що до 01.01.2035 органами місцевого самоврядування, стосовно плати за землю щодо земельних ділянок (в межах їх використання під час втілення в життя інвестпроектів /крім інвестпроектів, пов’язаних з видобутком та подальшою переробкою та/або проведенням збагачення копалин корисної дії/), де проведена нормативна грошова оцінка, можуть вчинятися такі дії:

проводити зменшення розміру ставок земельного податку та розміру орендної плати за землі, що належать до комунальної та державної власності;

проводити звільнення від сплати земельного податку.

При цьому, у разі досягнення обсягу державної підтримки, який передбачений умовами спеціального інвестдоговору, застосування зазначених норм буде припинено, у зв’язку з чим інвестору необхідно сплачувати земельний податок та орендну плату за землю у загальновстановленому порядку.

 

З повагою,

Олександр Самарін

аудитор ID Legal Group