Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Податковий кредит на підставі касового чеку: коли можливий та як відображати в Декларації, – Олександр Самарін, аудитор ID Legal Group

Згідно з загальними правилами, встановленими ПКУ (далі – Кодекс), п. 198.1 ст. 198 Кодексу передбачає: суми податку, що можуть бути включені до податкового кредиту, які були нараховані (або сплачені), зокрема, у випадку операцій, за якими проводиться придбання (виготовлення) товарів (послуг). При цьому, як врегульовано               п.198.3 ст. 198 Кодексу, податковий кредит звітного (податкового) періоду розраховується на підставі вартості товарів (послуг), яка визначена як договірна (контрактна) та складається із суми податків, які нараховані (сплачені) платником згідно ставки, визначеної на підставі норм п. 193.1 ст. 193 Кодексу. Нараховується податковий кредит незалежно від початку здійснення оподатковуваних операцій товарів (послуг), основних фондів в межах проведення господарської діяльності протягом звітного (податкового) періоду, а також не залежить від того, чи платник почав здійснювати оподатковувані операції протягом такого періоду, чи ні.

Разом з цим вимоги Кодексу, а саме п. 198.6 ст. 198, забороняють формувати податковий кредит на підставі сум податків (сплачених (нарахованих) у зв’язку з придбанням товарів (послуг)), які не підтверджені ПН/РК та належним чином не зареєстровані в ЄРПН.

Виключеннями з вищезазначених норм пунктів (статей) Кодексу є (тобто дозволяється формування податкового кредиту на підставі):

– сум ПДВ, що підтверджуються митними деклараціями, на підставі яких сплачені суми податку до бюджету під час ввезення на митну територію нашої держави;

– сум ПДВ, сплата яких підтверджується іншими документами, які передбачені п. 201.11 ст. 201 Кодексу.

Які існують вимоги, передбачені Кодексом, для формування податкового кредиту за наявністю касового чеку?

Саме абзац б) п. 201.11 ст. 201 Кодексу регламентує формування суми податкового кредиту стосовно нарахованого податку без податкової накладної, а підстава такого нарахування покладається на касові чеки, які повинні містити інформацію про: суму товарів (послуг), нарахований податок (загальну суму), номер (фіскальний) та номер (податковий) постачальника. Також, при цьому, загальна вартість одержаних товарів (послуг) не може бути більша, ніж 200 гривень за один день (без врахування податку). Якщо платниками використовується для розрахунків з споживачами реєстратор розрахункових операцій та/або програмний реєстратор розрахункових операцій, в касовому чеку має бути вказана загальна сума коштів (в тому числі розрахований податок), що необхідно сплатити покупцю та визначену суму ПДВ, яка має бути сплачена у загальній вартості.

Яким чином відобразити операцію, яка підтверджується касовим чеком, в декларації з ПДВ?

В залежності від ставки ПДВ 20% або 7%, по придбаним товарам (послугам) на території нашої країни, покупець включає дані про обсяг операції (суми податку, які формують податковий кредит) шляхом включення даних в рядки 10.1 і 10.2 (відповідно) декларації з ПДВ. 

Одночасно з цим, в додатку 5 до декларації з ПДВ необхідно зазначити інформацію про ІПН постачальника, який є платником ПДВ, зазначений в такому касовому чеку.

Як діяти, якщо касовий чек перевищує суму у 200 грн?

Аналізуючи вищенаведений п.198.6 ст. 198 Кодексу разом з п. 201.11 ст. 201 Кодексу можливо дійти до висновку, що у платника відсутнє право на формування податкового кредиту з сум ПДВ, що нараховані на загальну вартість товарів (послуг), які: за сумою є більшими, ніж 200 грн, та не підтверджуються податковою накладною, що має бути складеною та зареєстрованою належним чином.

 

З повагою,

Олександр Самарін

аудитор ID Legal Group