Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Направлення повісток та судових рішень електронною поштою – як законний спосіб належного вручення, – Вікторія Горожанова, адвокат ID Legal Group

11 листопада 2020 року Верховною Радою України одержано законопроект №4360 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення належного повідомлення учасників судового процесу та направлення копій судових рішень». 

Даний законопроект передбачає внесення змін у відповідні статті адміністративного, господарського та цивільного процесуальних Кодексів України щодо порядку та способів вручення повісток, судових наказів та судових рішень. 

Так, автори законопроекту передбачили, що повістки, накази, cудові рішення тощо можуть бути вручені учаснику судового провадження (адміністративного, цивільного чи господарського) шляхом направлення документу на адресу офіційної електронної пошти, яка надана самим учасником або міститься в Єдиному державному реєстрі  юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань. Також, в законопроекті зазначено, що за відсутності у учасника електронної пошти судові документи вручаються під розписку або надсилаються рекомендованим листом  з повідомленням про вручення. 

У відповідності до вимог законопроекту, в разі направлення учасникам судової справи судових рішень на електронну пошту, такий учасник повинен (зобов’язаний) негайно підтвердити суду отримання судового рішення (електронною поштою або телефоном). Текст підтвердження роздруковується і долучається до справи як підтвердження належного вручення. В разі телефонного повідомлення, воно записується секретарем і також приєднується до справи. Якщо протягом наступного дня від учасника не надійшло підтвердження отримання судового рішення на електронну пошту, секретар складає про це довідку, яка також є підтвердженням належного вручення.

Підсумовуючи, хочемо зауважити, що вручення повісток, наказів, судових рішень та інших судових документів засобами електронного зв’язку безперечно прискорить процес вручення таких документів, зменшить витрати  судових установ на поштові відправлення та необхідність учасників прибувати до приміщення суду для отримання судових документів. Однак в разі прийняття законопроекту №4360, передбачені ним норми вимагають від учасників наявності офіційної  електронної пошти (або електронної адреси) та постійного контролю за вхідною кореспонденцією електронної пошти, оскільки через добу після відправлення судового документу в будь-якому разі (підтвердження учасником отримання чи складання секретарем довідки про відправлення) такий документ по закону буде вважатись врученим належним чином і, відповідно, його вручення буде мати юридичні наслідки.