У значній більшості випадків неефективність досудового розслідування, особливо у кримінальних провадженнях підслідних національній поліції, річ настільки звична, що давно не викликає навіть ознак обурення ні у фахівців-юристів, ні у рядових громадян.
Однак, щиро сподіваємось, що приклад справи № 585/724/19 стане прецедентом, а не першим і останнім випадком відшкодування шкоди державою потерпілому у зв’язку з неефективністю досудового розслідування.
Підставами для частково задоволення позову потерпілого до національної поліції щодо відшкодування шкоди, завданої йому неефективністю досудового розслідування, у першій інстанції та Верховним судом стали наступні факти:
– тривалість досудового розслідування близько 16 років;
– не притягнення до відповідальності винної особи, яка була встановлена і затримана, а потім оголошена в розшук;
– не проведення органами слідства слідчий дій та заходів, направлених на встановлення та затримання розшукуваної особи, оскільки за наявною інформацією було відомо місце фактичного перебування розшукуваного.
Можливо суддів нарешті обурило настільки тривале «закривання очей» національною поліцією на власну бездіяльність і рішенням суду першої інстанції та рішенням Верховного суду позов потерпілого задоволено частково у вигляді часткового відшкодування моральної шкоди.
Крім перерахованих вище ознак неефективного досудового розслідування, зокрема у провадженнях з умисного ухилення від сплати податків, можна зустріти і такі:
– поверхове дослідження доказів та даних у кримінальному провадженні;
– неякісні допити свідків та спеціалістів (експертів);
– неповний та неякісний збір доказів (документів);
– поверхове вивчення питання по суті податкового порушення в наслідок неправильної інтерпретації чинних норм законодавства або вивчення не всіх норм, які стосуються конкретного питання;
– безпідставне затягування проведення слідчих дій та заходів або взагалі їх не проведення;
– внаслідок неякісного збору доказів та вивчення нормативної бази – неякісне проведення судово-економічних експертиз тощо.
Перелік ознак неефективності досудового розслідування можна доповнювати безкінечно і у кожному конкретному провадженні він індивідуальний. Однак у всіх без виключення випадках він призводить до неправильності та необ’єктивності досудового розслідування та затягування справи.
Радимо не «закривати очі» на явні ознаки неефективного досудового розслідування у Вашій справі та за необхідності залучати спеціалістів для їх виявлення та відповідного реагування.