Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Деякі аспекти захисту прав інтелектуальної власності в період дії воєнного стану, – Олег Нікітін, адвокат ID Legal Group

Воєнний стан доторкнувся до кожної галузі права, і відповідно правовідносин, які вона регулює, у тому числі й сфери інтелектуальної власності.

У зв’язку із цим, Верховною Радою 1 квітня цього року прийнято Закон №  2174-IX (набрав чинності з 13.04.2022 р.), яким регулюються деякі питання щодо захисту прав та інтересів власників об’єктів інтелектуальної власності в період дії воєнного стану.

Вказаний Закон не передбачає внесення змін до норм чинного законодавства з питань інтелектуальної власності, а виключно передбачає тимчасову дію деяких норм із відповідних питань в період дії воєнного стану.

Так, Законом №  2174-IX в період дії воєнного стану запроваджуються такі норми:

1. Щодо зупинення дії строків, які пов’язані із набуттям та наявністю прав інтелектуальної власності

У відповідний період здійснюється зупинення перебігу строків, що передбачені законами з питань інтелектуальної власності для вчинення дій, що пов’язані з процедурами набуття прав інтелектуальної власності та охороною цих прав.

З наступного дня після припинення/скасування воєнного стану, продовження перебігу цих строків відбуватиметься із вирахуванням часу, який минув до моменту початку їх зупинення.

У випадку, якщо початок перебігу строку щодо продовження власником інтелектуальної власності дії документу, що підтверджує його право інтелектуальної власності припадає на період дії воєнного стану, то дії вчинені ним для продовження строку документу вважається такими, що вчинені вчасно, при дотриманні 90-денного строку  з наступного дня після припинення/скасування воєнного стану.

У разі якщо останній строк дії майнових прав спливає в період дії воєнного стану вони вважаються чинними до наступного дня після припинення/скасування воєнного стану.

З наступного дня після припинення/скасування воєнного стану чинність майнових прав продовжується з урахуванням особливостей застосування дії строків, передбачених цим Законом.

Водночас, Закон №  2174-IX не передбачає зупинення перебігу строків стосовно дії чинних документів, які підтверджують виникнення та наявність таких прав інтелектуальної власності, а також жодним чином не обмежує реалізацію власниками своїх прав інтелектуальної власності.

2. Щодо встановлення власникам прав інтелектуальної власності строку для подання документів про поновлення/подовження/продовження строків стосовно прав інтелектуальної власності.

Власники прав інтелектуальної власності (фізичні та юридичні особи) мають право подати документи щодо поновлення/подовження/продовження строків стосовно прав інтелектуальної власності не пізніше спливу 90 днів з наступного дня після припинення/скасування воєнного стану без сплати зборів, за вчинення відповідних дій.