15 березня поточного року серед переліку законів, прийнятих Верховною Радою цієї дати, також є Законом № 2129 (чинний з 26.03.2022 р.), яким врегульовуються деякі окремі питання щодо здійснення виконавчого провадження в період дії воєнного стану на території нашої держави, і з цією метою внесено зміни саме до Прикінцевих та Перехідних положень Закону про виконавче провадження.
Так, зокрема внесено наступні зміни:
1) ті, що діють в період дії воєнного стану (до моменту його припинення/скасування):
– щодо надання можливості фізичним та юридичним особам здійснювати видаткові операції з їхніх банківських рахунків, на які накладено арешт державними/приватними виконавцями при забезпеченні певних умов. Детально на цих змінах зупинятися не будемо, оскільки попередньо такі зміни вже були запроваджені розпорядженнями Кабміну № 198-р від 02.03.2022 р. та № 212-рвід 11.03.2022 р., які залишаються чинними на момент набрання чинності Законом № 2129 (щодо змісту вказаних розпоряджень Кабміну розміщено публікації у Блозі ID Legal Group). Наразі відповідні зміни ще унормовані на законодавчому рівні цим Законом;
– щодо припинення звернення стягнень на доходи боржника (зарплату, пенсію, стипендію/інший дохід). Виняток становлять стягнення з боржників аліментів та стягнень, в яких боржниками є громадяни РФ.
Зокрема, з метою виконання рішень із стягнення аліментів роботодавці з доходів боржника здійснюють відрахування відповідних грошових коштів на рахунок стягувача, вказаний в заяві/зверненні, а за відсутності реквізитів такого рахунку – на рахунок органу ДВС/приватного виконавця.
– щодо переривання строків, які визначені цим Законом, і встановлення їх з дня припинення/скасування воєнного стану (тобто, при перериванні строку, його відлік починається спочатку).
2) ті, що діють у період окупації населеного пункту:
встановлення тимчасової заборони на відкриття виконавчих проваджень та/або вжиття заходів щодо примусового виконання рішень, якщо територія певного населеного пункту перебуває в окупації через ведення бойових дій з РФ.
Крім того, Законом № 2129 передбачено, що до моменту набрання чинності спеціальним законом, що регулюватиме спірні відносини за участі осіб, які пов’язані із державою-агресором РФ (громадяни РФ; юридичні особи, що створені та діють за законодавством РФ, а також юридичні особи, в яких учасники, акціонери, члени або кінцеві бенефіціари є громадянин РФ/юридична особа, що створена та діє за законодавством РФ) відбувається зупинення здійснення виконавчих дій, а також встановлюється заборона щодо заміни стягувачів у таких виконавчих діях, де стягувачами є РФ/вказані особи.
Такі обмеження не будуть застосовуватися до:
– громадян РФ, які проживають на території нашої держави на законних підставах;
– юридичних осіб, що створені та діють за законодавством України, в яких учасники, акціонери, члени або кінцеві бенефіціари є громадяни РФ, які проживають на території нашої держави на законних підставах/громадяни України і громадяни РФ, які проживають на території нашої держави на законних підставах.