Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Деякі нюанси застосування ставки 7% ПДВ при наданні готельних послуг, – Тетяна Савчук, аудитор ID Legal Group

В прагненні підтримати особливо вразливі внаслідок пандемії галузі, 23 грудня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної підтримки культури, туризму та креативних індустрій» № 962-IX від 04 листопада 2020 року.

Законом №962 внесено ряд змін до Податкового кодексу України, серед яких пунктом 74 Перехідних положень ПКУ передбачено знижену ставку податку на додану вартість, а саме 7%,  для постачання послуг з тимчасового проживання, які надають готелі або суб’єкти господарювання з КВЕДом 55.10 «діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування».

Оскільки більшість готелів надають послуги з проживання разом із такими додатковими послугами, як ,наприклад, харчування, прибирання, можливість відвідування тренажерної зали та надання різноманітних розважальних послуг, то виникає логічне питання: «Яку ж ставку податку на додану вартість потрібно застосовувати до таких додаткових послуг?»

Державна податкова служба надала індивідуальну податкову консультацію від 02.03.2021 р. N756/ІПК/99-00-21-03-02-06 в якій роз’яснює дане питання. Посилаючись на Національний класифікатор України «Класифікація видів економічної діяльності ДК 009:2010», податківці вбачають, що усі послуги, які передбачені КВЕДом 55.10, а саме прибирання, харчування, надання послуг пральні, басейну, місць для тренування та проведення нарад, є складовими послуги із тимчасового проживання, які повинні оподатковуватися також пільговою ставкою податку на додану вартість у розмірі 7 %.

Варто зауважити, що Державна податкова служба зазначила: при постачанні усіх вище перерахованих послуг окремо, без надання клієнту послуги із тимчасового проживання, потрібно оподатковувати вартість таких послуг за основною ставкою податку на додану вартість – 20%.

       Оскільки за умовами ПКУ така пільгова ставка ПДВ буде діяти лише протягом 2021-2022 років, то кожному суб’єкту господарювання необхідно уважно визначити першу подію в перехідних операціях, для подальшого визначення вірної ставки податку на додану вартість.

     Так, наприклад, отримавши оплату у грудні 2020 року за послуги з тимчасового розміщення, які будуть надані вже у 2021 році, податкові зобов’язання будуть нараховуватися за ставкою 20%.

Варто також звернути увагу і на обмеження в частині можливості застосування пільгової ставки ПДВ. Так, послуги з оренди квартир або апартаментів для нетривалого проживання під цю пільгу не підпадають і оподатковуються за основною ставкою податку на додану вартість 20%, оскільки відносяться до КВЕД 55.20 «Діяльність засобів розміщування на період відпустки та іншого тимчасового проживання».

Звертається увага також і на те, що пільгою з податку на додану вартість у вигляді ставки 7% не зможуть скористатися фізичні особи-підприємці, які надають послуги з тимчасового проживання. Це випливає із положень ЗУ «Про туризм» №324 та Правила №19, які визначають поняття «готель», як підприємство, яке має від шести номерів для розміщення, а стаття 62 Господарського кодексу України визначає «підприємство», як виключно юридичну особу.