Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Чи несе кримінальну відповідальність засновник юридичної особи за ухилення від сплати податків? – Вікторія Горожанова, адвокат ID Legal Group

Загально відомо, що суб’єктом складу кримінального правопорушення за ст.212 КК України – умисне ухилення від сплати податків є платник податку, у випадку юридичної особи – службова особа підприємства. Це директор та (або) головний бухгалтер, які виконували свої службові обов’язки в період виявленого порушення податкового законодавства, і вчинили дії (або бездіяльність), які призвели до фактичного ненадходження до бюджету коштів.

У відповідності до примітки (п.1) ст.364 КК України службовими особами є особи, які здійснюють функції і обіймають посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом чи особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Засновник юридичної особи, який не являється одночасно директором, ніяким чином за звичайних обставин не підпадає під критерії суб’єкта ст.212 КК України, але є випадки можливості притягнення його до кримінальної відповідальності:

  • насамперед, як співучасника злочину – посібника, підбурювача тощо;
  • на першій стадії процедури банкрутства, коли процедурою керує засновник за допомогою юристів, в разі здійснення на цій стадії фінансово-господарських операцій та взагалі діяльності підприємства. В даному випадку відповідальним за достовірне нарахування та повноту сплати в бюджет податків в цей період буде виключно засновник.

 

Але слід відрізняти умисне ухилення від сплати податків та несвоєчасну сплату особливо під час процедури банкрутства.

Несвоєчасна сплата податків полягає в порушенні строків перерахування до бюджетів вже нарахованих та задекларованих суб’єктом підприємницької діяльності податків.

А умисне ухилення від сплати податків хоча і має значну кількість видів та способів відрізняється умисним повним або частковим ненарахуванням і недекларуванням податків і зборів платником.

Підсумовуючи, хочу звернути увагу керівників та засновників підприємств на ретельну оцінку своїх дій у різних ситуаціях з правоохоронними органами, а за необхідності раджу звертатись за консультаціями та практичною допомогою до фахівців – адвокатів.