Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Нова податкова міліція – Бюро економічної безпеки скоро почне роботу, – Вікторія Горожанова, адвокат ID Legal Group

25 березня 2021 року опублікований, підписаний президентом, Закон України «Про бюро економічної безпеки». У відповідності до прийнятих норм, новий орган розпочне роботу не пізніше 6 місяців з дня опублікування Закону, тобто у вересні 2021 року. Як ми вказували у попередніх публікаціях Бюро економічної безпеки (надалі БЕБ) наділили повноваження зокрема проведення досудового розслідування ряду економічних злочинів, в тому числі раніше підслідних частково Національній поліції України, НАБУ та, відповідно, податковій міліції. 

Оскільки орган податкової міліції ліквідований, то всі повноваження, в тому числі наявні кримінальні провадження будуть передані новому органу – БЕБ. Період змін у контролюючих бізнес органах, в тому числі правоохоронних, завжди супроводжується «амністією» для підприємців та відсутністю жорсткого контролю та перевірок, оскільки співробітники ліквідованого органу зайняті передачею справ, а новий орган ще не розпочав свою роботу. Тому до вересня 2021 року можна розраховувати на більш сприятливий режим контролю з боку таких правоохоронців.

Чи «закрита дорога» колишнім співробітникам податкової міліції до лав нового органу достовірно не відомо. Пряма офіційна вказівка про заборону прийняття податківців до нового органу не звучала, закон передбачає виключно конкурсну основу прийняття, однак чим тоді буде відрізнятись новий орган, якщо весь штат податкової міліції плавно перебазується в БЕБ. За неофіційною інформацією основу нового органу все ж таки будуватимуть шляхом реорганізації з підрозділів ліквідованої податкової міліції, підрозділів по боротьбі з економічною злочинністю СБУ та Нацполіції. Чи мається на увазі весь штат співробітників цих підрозділів чи тільки документальна база достовірно невідомо.

Озвучено, що повноваження та порядок роботи нового органу будуть відповідати міжнародним нормам. Крім того, звернуто увагу на те, що основний напрямок роботи БЕБ все ж таки аналітична діяльність, а не силові методи. Основна аналітична робота Бюро – виявлення порушень обігу фінансів, як підприємницьких так і державних структур. Однак, враховуючи повноваження щодо розслідування кримінальних проваджень, на жаль, без силових методів в такій роботі не обійдуться. Діяльність Бюро буде координувати Кабінет Міністрів України. БЕБ вважатиметься єдиним органом в України по боротьбі з економічними злочинами.

Основні очікування від роботи нового органу відповідно прості: об’єктивний підхід та неухильна законність прийнятих рішень.

Прогнози і обіцянки дотримання міжнародних норм під час контролю за підприємницькою діяльністю в сфері економічної злочинності в котрий раз визивають сподівання на такий об’єктивний підхід до бізнесу, однак дочекаємось початку роботи у вересні вже цього року.