Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Нова кримінальна відповідальність за шахрайство з податком на додану вартість та інші зміни, внесені Законопроектом 3087-д «Про Бюро економічної безпеки України», – Вікторія Горожанова, адвокат ID Legal Group

На ряду зі змінами, які стосуються Бюро економічної безпеки України, внесеними законопроектом №3087-д від 02.07.2020 року, визначено і додаткові зміни до законодавчих норм, які не стосуються нового органу.

Зокрема, Кримінальний Кодекс України доповнено новою ст.222-2 – «Шахрайство з податком на додану вартість», яка передбачає кримінальну відповідальність за розкрадання або заволодіння державними коштами шляхом відшкодування ПДВ або подання заяви про бюджетне відшкодування на підставі завідомо неправдивих відомостей чи підроблених документів. Таким чином, склад даного кримінального правопорушення містить і матеріальний і формальний склад одночасно, тобто для притягнення особи до кримінальної відповідальності достатньо подання заяви про бюджетне відшкодування, яка складена на підставі завідомо неправдивих відомостей або підроблених документів. Частково дана норма замінить раніше застосовану податківцями статтю 191 КК України.

Звертаємо увагу, що частина п’ята даної статті (вчинене у особливо великих розмірах – в п’ять тисяч і більше разів перевищує н.м.д.г.)  передбачає покарання у вигляді позбавлення волі від 5 до 12 років, тобто є тяжкою. Розмір, який перевищує в п’ять тисяч разів н.м.д.г., станом на початок 2021 року складає 5675000 грн. Виходячи з змісту диспозиції нової статті 222-2 КК України, суб’єкту підприємницької діяльності достатньо подати заяву про бюджетне відшкодування, в якій співробітники Бюро, знайдуть завідомо неправдиві відомості, щоб мати можливість бути притягнутим до кримінальної відповідальності принаймні за ч.1 ст.222-2 КК України.

Безперечно зазначені вище зміни деталізують та посилюють відповідальність за розкрадання та спробу розкрадання державних коштів у вигляді бюджетного відшкодування податку на додану вартість.   

Також, до ст.212 КК України внесено зміни, щодо визначення «обов’язкові платежі», замінено на «платежі». Сподіваємось, що такі зміни не мають прихованого змісту, а тільки уточнюють норми у відповідності з буквою закону.

Ухвала слідчого судді змінами в Прикінцевих положеннях Законопроекту 3087-д визнана законодавцем «судовим рішенням» в розумінні ст.382 КК України (Невиконання судового рішення). Нагадуємо, що за невиконання судового рішення передбачена кримінальна відповідальність у вигляді штрафу або позбавлення волі. Невиконання судового рішення або перешкоджання його виконанню відноситься також і до службових осіб (ч.2 та ч.3 ст.382 КК України), тобто притягнутим до кримінальної відповідальності (після вступу в дію нового Закону) за відповідних обставин за невиконання ухвали слідчого судді або перешкоджання його виконанню може бути і службова особа (працівник правоохоронного органу), який уповноважений слідчим суддею виконати ухвалу.   

Законопроект №3087-д прийнято Верховною Радою і наразі направлено на підпис Президенту.

03 лютого 2021 року у першому читанні Верховною Радою прийнято законопроект №3959-1 від 25.08.2020 року, яким також передбачено посилення кримінальної відповідальності за умисне ухилення від сплати податків (ст.212 КК України) – санкція статті доповнена позбавленням волі від шести місяців (ч.1 ст.212 КК України) до семи років (ч.3 ст.212 КК України). 

Підсумовуючи зміни, внесені законопроектами №3087-д та №3959-1, можна зробити висновок про посилення відповідальності, зокрема кримінальної, за незаконні дії, направлені на спричинення шкоди виключно державі або державним інтересам.