Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Нові реалії РРО та чи такий страшний «чорт» як його малюють? – Тетяна Савчук, аудитор ID Legal Group

20 вересня 2019 року ВРУ прийняла Закони України № 128-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та інших законів України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» та № 129-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг».  В цих законах передбачено нові категорії фізичних осіб-підприємців (ФОПів) на єдиному податку, які зобов’язані використовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО) з 2020-2021 рр. Але у зв’язку із запровадженням карантину в березні цього року було прийнято Закон №533-ІХ від 17.03.2020р., яким було перенесено дати обов’язкового застосування РРО.

Так, крім ФОПів (2-4 групи ЄП), які реалізують технічно складні побутові товари, лікарські засоби та вироби медичного призначення, з 01.01.2021 року РРО стає обов’язковим для:

–       Інтернет-торгівлі;

–       Послуг у сфері охорони здоров’я;

–       Реалізації ювелірних виробів та дорогоцінного каміння;

–       Продажу секонд-хенду;

–       Діяльності у сфері харчування (ресторани, кафе, швидке самообслуговування);

–       Туризму та готелів;

–       Продажу текстилю та автозапчастин;

А з 01.04.2021 року РРО стає обов’язковим для застосування будь-якими ФОПами, що перебувають на 2-4 групі ЄП та отримують виручку в готівці.

Слід віддати належне, законотворці суттєво спростили механізм використання РРО для суб’єктів малого підприємництва. Так, перший етап змін згідно нових законів, який розпочався вже 01 серпня 2020 року, дає змогу підприємцям використовувати програмні реєстратори розрахункових операцій. Програмні РРО стали цілком прийнятною альтернативою класичним касовим апаратам. Безпосередньо органами державної влади було розроблено так званий «касовий апарат у смартфоні», який є бекоштовним. Можливо, поки що безкоштовний ПРРО працює недосконало, але на сьогодні вже існує багато приватних компаній, які розробили ПРРО і коштують вони приблизно тисячу гривень на рік, що є не занадто обтяжливою сумою. До таких програм належать, наприклад, «Вчасно.Каса»,  «Сота.Каса», «Cashӓlot», «Е-чек» та ін.

В своїй роботі ми вже протестували декілька варіантів ПРРО. На нашу думку, ПРРО має багато переваг таких , як просте і доступне використання,робота 24/7, встановити його можна на смартфон, планшет, комп’ютер чи інший пристрій, який має ОС Android, Windows або IOS. Також ПРРО не вимагає глибоких спеціалізованих знань, відповідно, не потребує залучати до штату спеціального касира і цілком може використовуватись підприємцем із базовими навичками користування сучасними гаджетами.

Вже четвертий місяць працює фіскальний сервер ДПС, на якому відбувається фіскалізація чеків. Так, окремі перебої ще стаються, але і система адміністрування ПДВ та Акцизу не відразу були досконалими та, не зважаючи на своє тривале застосування, продовжують модернізуватись і до сьогодні.

В контексті застосування РРО та розширення його використання варто згадати і про відповідальність, яка може застосовуватись до підприємців за порушення вимог законодавства щодо оприбуткування готівки.

Нагадаємо, що зараз використання РРО є обов’язковим для ФОПів, які здійснюють згадані вище види діяльності, є платниками єдиного податку і отримали протягом календарного року дохід понад 1 мільйон  гривень(в тому числі готівкою). В такому випадку застосування РРО потрібно розпочати з першого числа першого місяця кварталу, наступного за кварталом, у якому відбулося таке перевищення.

Тобто не застосовувати РРО до 01 квітня 2021 року зможуть ФОПи на II-IV групі єдиного податку, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує один мільйон гривень, незалежно від обраного виду діяльності, крім тих, які здійснюють: продаж товарів (надання послуг) через Інтернет, продаж технічно складних побутових товарів, продаж лікарських засобів та медичних виробів або надання послуг у сфері здоров’я, продаж ювелірних виробів, продаж (роздріб) вживаними товарами в магазинах, продаж текстилю(крім продажу на ринку) , а також діяльність ресторанів та кафе, готелів, туристичних агентств та операторів.

З 01 квітня 2021 року  РРО буде обов’язковим для всіх ФОПів – спрощенців на II-IV групі єдиного податку незалежно від видів діяльності та обсягів отриманого доходу, які отримують виручку у готівці.

При цьому штрафи за непроведення або неповне проведення розрахункової операції через РРО також зазнали змін:

–       з 01.08.2020 року  до  01.01.2021 року за перше порушення накладається штраф у розмірі 10 % вартості проданих з порушенням товарів або наданих послуг, за друге та подальші порушення штраф – 50% від непроведеної операції.

–       з 01.01.2021 року за перше порушення буде накладатися штраф у розмірі 100 % вартості проданих з порушенням товарів або наданих послуг, а за друге та подальші порушення штраф буде 150% від непроведеної операції.

Тобто, якщоперевіркою у період з 01.01.2021 року буде виявлено порушення , які були до 01.01.2021 року, то штрафи будуть застосовуватися вже нові.

 

Отже, що треба для того, щоб розпочати роботу з ПРРО? Спробуємо описати всі кроки , які потрібно зробити для того, щоб почати працювати з ПРРО.

1.    Першим кроком потрібно отримати кваліфікований електронний підпис (КЕП) у будь-якого надавача таких електронних довірчих послуг. Як варіант, такий КЕП можна отримати в ДПС безкоштовно.

2.    Другим кроком потрібно зареєструвати торгову точку, відправивши до податкової форму 20-ОПП.

3.    Третім кроком буде встановлення обраного вами ПРРО на комп’ютер, смартфон або планшет.

4.    Четвертим кроком повинна бути обов’язкова реєстрація Каси в податковій, шляхом відправлення Форми 1-ПРРО.

5.    Після успішного прийняття Форми 1-ПРРО, п’ятим кроком буде обов’язкова реєстрація Касира, через відправлення до податкової Повідомлення  про надання інформації щодо кваліфікованого сетрифіката відкритого ключа (для повідомлень щодо сертифікатів відкритих ключів, які застосовуються в ПРРО).

6.    Шостий крок – це введення і налаштування номенклатури та інформації про товари (послуги) в ПРРО на вашому пристрої.

Після цього можна легко починати працювати в ПРРО. Ви вже можете відкривати зміну, проводити оплату та створювати чеки.

     Усі підприємці, котрі будуть зобов'язані використовувати РРО з 01.01.2021 року можуть вже зараз спробувати безкоштовне ПРРО від податкової в тестовому режимі.

Не варто боятись усього нового, варто спробувати та перевести свій бізнес на новий рівень прозорості та чесності зі споживачем і державою.