Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Чи потрібно СГД зберігати квитанції платіжного терміналу під час роздрібної торгівлі? – Наталія Сухарева, аудитор ID Legal Group

Чи має СГД, який здійснює роздрібну торгівлю зберігати квитанції платіжного терміналу та які законодавчо встановлені терміни такого зберігання?

Наша сьогоднішня публікація надасть відповідь на це питання.

Зазначаємо, що нормами ПКУ визначено, що СГД повинен вести бухгалтерський облік доходів та витрат, які визначають об’єкт оподаткування податком на прибуток та податкові зобов’язання, виключно на підставі первинних документів (п.44.1 ПКУ).    

Окрім того, такий СГД повинен зберігати документи, які визначають об’єкт оподаткування податками та які були використані для складання звітності, протягом 1095 днів з дня надання податковому органу такої податкової звітності (п.44.3 ПКУ).

Наразі, статтею 2 Закону «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій» (Закон № 265/95-ВР) надано визначення, які саме документи відносяться до розрахункових документів. До таких документів відносяться: касовий чек, розрахункова квитанція, тощо. Саме, такі документи підтверджують факт продажу товару.

А отже, Законом № 265/95-ВР не визначено, що квитанції платіжного терміналу відносяться до розрахункових документів, що підтверджують факт продажу товарів.

Слід зазначити, що платіжні системи та порядок розрахунків шляхом переказу коштів визначено Законом «Про платіжні системи» (Закон № 2346-ІІІ).

Зокрема, нормою Закону визначено, що документ за операціями із застосуванням електронного засобу є виключно документом який насамперед підтверджує виконання операції на електронному платіжному засобі за яким в свою чергу формується переказ чи здійснюється зарахування коштів на відповідні рахунки (ст.1 Закон № 2346-ІІІ).

Відтак, слід вважати, що електронний платіжний засіб є виключно інструментом за допомогою якого здійснюється доступ до рахунку щоби здійснити переказ (оплату) за товар з відповідним оформленням документа – квитанції платіжного термінала.

Оскільки, квитанції платіжного термінала є документом, який підтверджує переказ коштів з рахунку, а не факт продажу товару, тому таку квитанції не можна вважати розрахунковим документом.

Відтак, можна зробити висновок стосовного того, що квитанція платіжного термінала не є первинним документом, з урахуванням норм ПКУ (п.44.1). А отже, це означає, що зберігати такі квитанції протягом терміну встановленому ПКУ, не потрібно.

Таку позицію, стосовно даного питання визначила ДПСУ у листі від 12.03.2020 р. N 1010/6/99-00-05-04-01-06/ІПК.