Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Про запровадження цифрової валюти, – Олександр Самарін, аудитор ID Legal Group

Президентом нашої країни підписано ЗУ «Про платіжні послуги» №1591, який було ухвалено законодавчим органом 30.06.2021 року (далі по тексту – Закон №1591).

Метою прийняття Закону №1591 є модернізація та забезпечення розвитку ринку платіжних послуг, що буде сприяти запровадженню інноваційних рішень у сфері фінансів нашої країни.

Також завдяки Закону №1591 адаптується вітчизняне законодавство у напрямку правової сфери ЄС, що в найближчому майбутньому дасть поштовх для інтеграції платіжної системи нашої країни до системи ЄС. Разом з цим Закон №1591 ґрунтується на вимогах сучасності та в ньому враховані норми регуляторних актів Європи, такі як: Друга платіжна директива (PSD2)та Директива з електронних грошей (EMD).

До того ж документом підсилюється права споживачів платіжних послуг стосовно їх захисту та забезпечується безпеку надання таких послуг. Зокрема, встановлені вимоги до керування ризиками та аутентифікація користувача.

Так, відтепер, на території нашої країни буде 9 категорій надавачів платіжних послуг. На ринку таких послуг відбудеться поява нових учасників, таких як: установ електронних грошей, філій платіжних установ (іноземних), надавачів послуг з надання відомостей з рахунків, платіжних установ. Будуть існувати 9 платіжних послуг, дві з яких з категорії нефінансових, а саме: послуга по наданню даних з рахунків та послуга по ініціюванню платіжної операції.

Небанківські надавачі платіжних послуг (платіжні установи, установи електронних грошей, поштові оператори та деякі інші надавачі платіжних послуг) будуть мати можливість для відкриття платіжних рахунків, випуску платіжних карток та електронних грошей, при цьому від фінансових установ (небанківських) не вимагатимуть участі у платіжних системах з метою проведення операції з переказу.

Разом з цим, Нацбанк буде мати право для випуску «цифрової валюти Національного банку України», до того ж створить регуляторну платформу з метою проведення тестів послуг, технологій та інструментів та ринку платіжних послуг, які засновані на технологіях в сфері інновацій. Функціонування такої платформи забезпечує запровадження тісної взаємодії регулятора із стартапами та розуміння потреб таких початківців.

Законом №1591 створюються умови для впровадження в нашій країні концепції Openbanking (відкритого банкінгу), що має на меті об’єднання різних надавачів платіжних послуг та технологічних платформ до єдиної платіжної екосистеми. Заплановано, що система Openbanking  почне працювати в нашій країні з 2023 року.

Передбачається, щоб провести мінімізацію кібершахрайства, буде посилена відповідальність щодо незаконних дій з платіжними інструментами та стосовно засобів доступу до платіжних та/або банківських рахунків, разом з цим задля дотримання вимог з безпеки платіжних операцій –у конкретних випадках постачальники платіжних послуг будуть застосовувати підсилену аутентифікацію.

Закон №1591 стає чинним з дня, наступного після оприлюднення та буде введений в дію через дванадцять місяців, окрім деяких статей.

 

З повагою,

Олександр Самарін

аудитор ID Legal Group