Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Оподаткування податком на додану вартість операцій з АУТСТАФІНГУ, – Наталія Сухарева, аудитор ID Legal Group

На сьогоднішній день досить розповсюдженою практикою в обслуговуванні бізнесуу різних сферах діяльності є оренда персоналу.Тому, все дедалі більше в Україні з'являється компаній, які надають послуги АУТСТАФІНГУ, в тому числі і за кордон. 

Поняття «АУТСТАФІНГУ»,для звичного розуміння, послуга по наданню персоналу, визначена наразі єдиним законодавчим актом, зокрема ПКУ(п. п. 14.1.183 ПКУ).У ньому визначено, що СГД (резидент або нерезидент), що надає послугу «АУТСТАФІНГУ» іншій особі – СГД (резиденту або нерезиденту) направляє фізичні особи (одну або декілька) для виконання визначених умовами договору функцій.

Певні особливості в оподаткуванні податком на додану вартість при наданні послуг з пошуку та підбору персоналу, наприклад, іноземній компанії-замовнику,  розглянемо в цій публікації.

Зокрема, нормами ПКУ визначено, що якщо платник податку надає послуги на території України, то такі операції оподатковуються податком на додану вартість (п. п. «а» та «б» п. 185.1 ПКУ).

При цьому, конкретно для операцій з надання послуг персоналу нормами ПКУ визначено оподаткування ПДВ таких операцій в залежності від їх місця поставки (надання такої послуги). Наразі, все залежить від місця поставки такої послуги.

Звертаємо увагу, що місцем постачання послуги (з надання персоналу, в тому числі, якщо такий персонал працює за місцем діяльності покупця-нерезидента) є місце в якому отримувач-нерезидент таких послуг зареєстрований як СГД (п. п. «г» п. 186.3 ПКУ).

Такі, фізичні особи можуть укладати з особою до якої вони направлені на виконання роботи – трудову угоду або трудовий контракт з замовником – нерезидентом таких послуг.

У випадку, якщо послуги з надання персоналу (в тому числі якщо персонал працює за місцем діяльності нерезидента-замовника), надаються резидентом (платником ПДВ) – нерезиденту (замовнику послуг), то така операція з надання таких послуг не буде оподатковуватися податком на додану вартість. Тому що надання (місце постачання) таких послуг відбувається поза межами території України.

При цьому, треба звертати увагу, які саме послуги надаються та не забувати розмежовувати послуги, такі як послуги з надання персоналу та послуги з пошуку та підбору персоналу.

Так, як саме послуги з пошуку та підбору персоналу не включаються до переліку послуг до яких включено послуги з надання персоналу, за якими оподаткування ПДВ залежить від місця поставки такої послуги (п.186.2 та п.186.3 ПКУ).

Наразі, операції з надання послуг з пошуку та підбору персоналу, визначаються виключно за нормою пункту 186.4 ПКУ, за якою місцем постачання такої послуги є місце реєстрації постачальника.

Враховуючі вищевикладене, такі операції (послуги з пошуку та підбору персоналу), які постачаються резидентом України, є об'єктом оподаткування ПДВ.

Наразі, існує актуальна позиція ДФСУ щодо такого питання, яка визначена у листі від 24.10.2019 року №987/6/99-00-07-03-02-15/ІПК.