Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Оновлення порядку інформаційного повідомлення фізичними/юридичними особами про пошкоджену/знищену нерухомість, – Олег Нікітін, адвокат ID Legal Group

В одній із попередніх публікацій розповідалося про затверджений постановою Уряду від 26.03.2022 р. № 380 порядок подання громадянами інформаційного повідомлення про об’єкти нерухомості, що були знищені/пошкоджені під час бойових дій з державою-агресором РФ (далі – Порядок № 380).

Постановою Кабміну від 29.04.2022 р. № 505 були внесені зміни до декількох урядових постанов: від 20.03.2022 р. № 326 та від 26.03.2022 р. № 380. Зокрема, вказаною постановою було викладено в новій редакції Порядок № 380.

Детально зупинятися на змісті усіх положень Порядку № 380 не має потреби, з ними можна ознайомитися за посиланням: https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-vnesennya-zmin-do-postanov-kabinetu-ministriv-ukrayini-vid-20-bereznya-2022-r-326-i-vid-26-bereznya-2022-r-380-505-290422.

Сьогодні розглянемо лише основні зміни, які були внесені до цього Порядку.

Дію Порядку № 380 поширено не лише фізичних осіб, а також і на юридичних осіб та наведено переліки цих осіб (п. 2 Порядку № 380).

Так, до фізичних осіб віднесено:

– власників об’єктів нерухомості/замовників об’єктів будівництва;

– членів ЖБК, які придбали об’єкт нерухомості, але не оформили на нього право власності;

– осіб, які здійснили вкладення грошових коштів в об’єкт нерухомості, на які отримано право на виконання будівельних робіт і ті, що були прийняті в експлуатацію;

– спадкоємців усіх вказаних вище осіб.

До юридичних осіб віднесено:

–  власників об’єктів нерухомості/балансоутримувачі на праві господарського відання/оперативного управління;

– осіб, які здійснили вкладення грошових коштів в об’єкт нерухомості, на які отримано право на виконання будівельних робіт і ті, що були прийняті в експлуатацію;

–  ОСББ, ЖБК, які здійснюють утримання багатоквартирних будинків;

–  спадкоємців та правонаступників вказаних вище осіб.

Згідно із п. 3  Порядку № 380 уточнено визначення термінів «знищене нерухоме майно» та «пошкоджене нерухоме майно», а також уточнено, які саме об’єкти нерухомості, що було знищено/пошкоджено включають ці терміни.

До них належать будівлі та споруди та їх складові частини; об’єкти будівництва, на які отримано право на виконання будівельних робіт та їх складові частини; лінійні об’єкти інженерно-транспортної і енергетичної інфраструктури.

З метою забезпечення формування та ведення обліку усієї інформації про знищені/пошкоджені об’єкти нерухомості передбачено створення та ведення відповідного Реєстру, визначено порядок його ведення та використання наявної в ньому інформації.

В Реєстрі про знищені/пошкоджені об’єкти нерухомості відображатиметься інформація про такі об’єкти, їх заявників та шкоду і збитки, завдані у зв’язку з їх знищенням/пошкодженням.

Держателем цього Реєстру визначено Мінінфраструктури, а його адміністратором ДП «Дія», що підпорядковане Мінцифри.

Порядком № 380 також визначено перелік користувачів вказаного Реєстру, до яких належать державні органи; виконавчі органи місцевих рад; військові адміністрації; ЦНАПи; органи соцзахисту; нотаріуси; оцінювачі майна та інші. Вказані користувачі є публічними реєстраторами цього Реєстру.

Інформація, внесена до Реєстру може використовуватися державними органами, органами місцевого самоврядування та їх посадовими особами, у тому числі за майбутніми позовами держави Україна до держави-агресора РФ.