Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Освітні та консультаційні послуги нерезиденту за кордоном та в межах України. Коли виникає ПДВ? – Наталія Сухарева, аудитор ID Legal Group

Предмет запиту до нашої компанії полягав в наступному: якщо українська юридична особа надає освітні послуги іноземним фізичним особам на території іноземної держави, то чи підлягає така послуга ПДВ 20% в Україні? Чи змінюється відповідь якщо дана послуга надається в Україні?

Проаналізувавши норми законодавства ми дійшли наступного висновку. Але по порядку.

У разі надання резидентом послуг нерезиденту (іноземним фізичним особам на території іноземної держави) на території нерезидента зазначаємо, що для різних видів послуг місце постачання може бути різним. Тож дуже важливо правильно його визначити. Адже від цього залежить, чи оподатковується ПДВ така послуга чи ні.

Нормами ПКУ визначені наступні ставки ПДВ на послуги нерезиденту:

20%– якщо місце поставки послуг згідно зі ст. 186 ПКУ розташоване на території України;

без ПДВ– якщо місце поставки послуг згідно зі ст. 186 ПКУ розташоване за межами території України.

Зазначимо, що оподатковуються послуги за ставкою 20%, коли місце їх постачання згідно зі ст. 186 ПКУ розташоване на митній території України (п. п. «б» п. п. 185.1 ПКУ).

У п. п. 186.2- 186.4 ПКУ наведені категорії послуг, місце постачання яких визначають залежно від місця реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг, або від місця фактичного надання відповідних послуг.

Отже, у разі якщо передбачається надання послуг  (коучинг,  або консалтинг у сфері відносин) резидентом, звертаємо увагу, що  такі види послуг («коучинг») нормами ПКУ не визначені.

Коучинг (з англ. coaching) – метод консалтингу та тренінгу, в процесі якого людина, яка називається «коуч», допомагає учневі досягти якоїсь життєвої або професійної мети.

Проте, в п. п. 186.2.3 ПКУ та п. п. 186.3 ПКУ визначеніпослуги у сфері освіти, а також консультаційні послуги, які можливо вважати «коучингом».

А отже, необхідно правильно класифікувати послугу (конкретизувати назву послуги) під  вид послуги, яка зазначена в ПКУ (послуга у сфері освіти, або консультаційні послуги).

Тож, для надання нерезиденту послуг у сфері освіти, визначено місце фактичного надання послуг.

Підпунктом 186.2.3 ПКУ визначено, що місце фактичного надання послуг у сфері освіти,  включаючи послуги організаторів діяльності в зазначених сферах та послуги, що надаються для влаштування навчальних семінарів та інших подібних заходів.

А для надання нерезиденту консультаційних послуг, вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання абоу разі відсутності такого місця – місце постійного чи переважного його проживання.

Підпунктом «в» пункту 186.3.ПКУ визначено, що місцем постачання консультаційних послуг вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або – у разі відсутності такого місця – місце постійного чи переважного його проживання.

Враховуючи зазначене вище, якщо вважати, що послуги будуть визначені у сфері освіти, то у такому випадку оподаткування ПДВ залежить від фактичного місця надання послуг, а отже буде застосована ставка:

ставка 20%– якщо послуга буде надана на території України;

не буде оподатковуватися ПДВ– якщо послуга буде надана за межами території України;

Якщо ж вважати, що послуги будуть визначені як консультаційні послуги, то у такому випадку оподаткування ПДВ залежить від місця, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або – у разі відсутності такого місця – місце постійного чи переважного його проживання, а отже буде застосована ставка:

ставка 20%– якщо у отримувача послуги, місце постійного чи переважного його проживання буде на території України;

не буде оподатковуватися ПДВ– якщо у отримувача послуги, місце постійного чи переважного його проживання буде за межами території України.