Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Оцінка електронних документів як доказової бази в господарському судочинстві, – Олег Нікітін, адвокат ID Legal Group

Електронні документи в реаліях сьогодення є найбільш зручними для суб’єктів господарювання та дозволяють оптимізувати робочий час на ведення листування для вирішення різних господарських питань.

Однак, вирішення питання про електронне листування між суб’єктами господарювання має бути реалізовано ними шляхом врегулювання або в певному виді договору, яким визначається порядок здійснення господарських операцій або в окремому договорі щодо обміну листами в електронному вигляді, оскільки наявність усних домовленностей суб’єктів господарювання про таке листування буде недостатнім за відсутності відповідних доказів щодо досягнутих домовленностей.

Подібна позиція, зокрема містяться у висновках судів в справі № 922/788/19, в якій предметом розгляду було стягнення боргу за договором поставки, при цьому постачальник (відповідач) наводив аргументи, що інформував покупця листами щодо поставки товару в електронному вигляді (надсилав йому листи електронною поштою), однак вказані документи надсилалися без підпису ЕЦП, який є одним із основних обов’язкових реквізитів для такого виду документів.

Саме тому за відсутності на листах постачальника ЕЦП та відсутності між сторонами договору про обмін листами в електронному вигляді, надані постачальником скріншоти з його електронної пошти щодо направлення листів покупцю не були прийняті до уваги судом 1-ої інстанції під час прийняття рішення в справі.

Апеляційний суд підтримав висновки суду І інстанції, і у власному рішенні зазначив, що електронне листування між сторонами не приймається до уваги в якості доказу, оскільки зміна умов укладеного договору повинна відбуватися у тій же формі, що й сам договір, умови якого змінюються. Однак, таких змін до укладеного договору сторонами не було внесено.

Касаційний суд погодився із висновками суду 1-ої інстанції та апеляційного суду та вказав, що скріншоти електронного листування (роздруківки з електронної скриньки) не являються електронними документами, які б відповідали вимогам закону щодо обов’язкової наявності в них ЕЦП, а тому не можуть бути належними доказами в справі. Крім того, зазначено, що створення електронного документу закінчується проставленням на ньому ЕЦП.

Аналогічні висновки містяться в інших постановах Касаційного суду від 11.06.2019 №  904/2882/18, 16.03.2020 № 910/1162/19.

В постановах Касаційного суду від 18.12.2019 № 920/1025/18, 19.12.2019№  920/1027/18, 26.02.2020 №  920/1031/18міститься розмежування понять «електронний документ» та направлення «електронної копії» письмого документа за допомогою електронної пошти.

Таким чином,  аналізуючи норми законодавства щодо використання електронних документів та судову практику з цього питання рекомендуємо суб’єктам господарювання у різних видах договорів детально унормувати порядок обміну листами, у тому числі за допомогою електронної пошти із застосуванням у них ЕЦП, які надалі можливо буде використати в суді як доказову базу щодо своєчасного інформування про виконання договору або внесення змін до нього.