В сьогоднішній публікації розглянемо позицію ДПСУ (лист від 05.11.2020 № 4561/ІПК/99-00-05-06-02-06) щодо оподаткування податком на додану вартість операцій з отримання платником податку компенсації від замовника послуг, пов’язану з простоєм працівників такого платника податку.
За ситуацією, якщо СГД (Виконавець) надає нерезиденту (Замовнику) складальні послуги на митній території України, для виконання яких нерезидент надає своє обладнання та у зв’язку з тим, що Виконавець несе витрати у вигляді простою своїх працівників та отримує компенсацію за витрати з простою, виникає наступне питання.
Чи є, об’єктом оподаткування ПДВ, операції з отримання компенсації за понесені витрати з простою працівників?
Нормою статті 185 ПКУ визначено, що оподатковуються ПДВ операції з постачання послуг на митній території України.
База оподаткування з надання послуг визначається за договірною вартістю. В свою чергу, договірна вартість включає суми коштів, які передаються покупцем у зв’язку з компенсацією вартості послуг (п.188.1 ПКУ).
При цьому, договірна вартість не включає в себе суми неустойки (штраф, пеня), відшкодування шкоди, тощо.
Наразі, статтею 4 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» визначено, що СГД при визначені об’єкту оподаткування за проведеними операціями,повинен дотримуватися основного принципу бухгалтерського обліку, а саме: – превалювання сутності над формою.
А отже, це означає, що здійснені СГД операції повинні обліковуватися до їх сутності, а не тільки за їх найменуванням (юридичною формою).
Відтак, відповідно до вищезазначеного,позиція ДПСУ стосовно оподаткування ПДВ компенсації отриманої від замовника послуг, у зв’язку з простоєм працівників, визначена наступним чином.
ДПСУ вважає, що отримані кошти від Замовника у вигляді компенсації за витрати з простою працівників Виконавця таких послуг за своєю сутністю є компенсація однією із складових частин вартості послуг.
А отже, для цілей оподаткування ПДВ така операція (сума отриманої компенсації від простою працівників) повинна включатися до бази оподаткування податком на додану вартість такого платника податку за ставкою 20 відсотків.