Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Особливості кваліфікації дій службових осіб суб’єктів господарювання в економічних злочинах, – Вікторія Горожанова, адвокат ID Legal Group

Загальновідомою є кваліфікація злочинних дій службових осіб суб’єктів господарювання у кримінальних провадженнях за ст.212 КК України – умисне ухилення від сплати податків.

Однак, у практиці не завжди у сторони обвинувачення достатньо доказів для кваліфікації дій за вищевказаною статтею: або не доводиться умисність дій службових осіб, або сума завданої шкоди не достатня для такої кваліфікації. У такому випадку слідчі органи імпровізують і перекваліфіковують дії з ст.212 на ст.367, 205, 366 тощо.

Однак у практиці зустрічались і випадки «подвійної» кваліфікації дій, а саме:

Перший варіант: дії однієї і тієї ж особи були кваліфіковані одночасно за ст.212 і ст.367 КК України і не по різним епізодам, а за одним і тим же фактом, по одній і тій же сумі податку.   

Другий варіант: дії директора кваліфіковані за ст.367 КК України, а дії головного бухгалтера за ст.212 КК України знову ж за одним і тим же фактом (по одній і тій же сумі податку) або навпаки.

Третій варіант: директор і головний бухгалтер підприємства одночасно  притягуються до кримінальної відповідальності за ст.367 КК України.

Четвертий варіант: дії директора і засновника підприємства одночасно кваліфікують за ст.212 та ст.205 КК України.

Одразу зазначу, що неможливо вчинити один і той же злочин, за одним фактом, двома особами з різною формою вини.

В разі вчинення кримінального правопорушення, пов’язаного з несплатою податків та фіктивним підприємництвом, дії службових осіб можуть бути кваліфіковані:

  • або за попередньою змовою двома і більше особами за умисний злочин (за ст.212 КК України);
  • або в разі наявності в діях однієї службової особи ознак складу кримінального правопорушення, передбаченого ст.367 КК України (службова недбалість), в діях іншої службової особи такий склад буде відсутній, оскільки за ст.367 КК України особа може нести відповідальність в межах покладених на неї обов’язків, іншими словами, за свою зону відповідальності. А правильність нарахування податків, як правило, покладено на головного бухгалтера, і тільки за його відсутності на підприємстві – може бути покладено на директора.
  • одночасна кваліфікація дій директора та засновника підприємства за ст.212 та ст.205 КК України процесуально неможлива, оскільки в разі наявності у підприємства ознак фіктивності, директор не може бути притягнутий до відповідальності і за ст.212, оскільки здійснював незаконну діяльність, а з незаконної діяльності податки не сплачуються. Самостійно фіктивне підприємство не ухиляється від сплати податків, однак може брати участь в такому ухиленні іншими підприємствами. Тому дії особи, яка скоїла фіктивне підприємництво слід кваліфікувати виключно за ст.205 КК України, а в разі доведення співучасті, ще й за відповідними частинами ст.27 та ст.212 КК України.

Підсумовуючи, хочу зазначити, що кваліфікація дій винних осіб – одна з найважливіших у досудовому розслідуванні. Правильна кваліфікація дій та об’єктивна оцінка наявних доказів може бути підставою до закриття кримінального провадження відносно конкретної особи. З метою уникнення помилок під час захисту у кримінальному провадженні за правовою допомогою радимо звертатись до фахівців.