Найбільш відомим серед економічних злочинів, склад кримінального правопорушення, який потребує предикату, є легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом.
Визначення майна, одержаного злочинним шляхом, в диспозиції статті і передбачає обов‘язкову наявність предикатного злочину, але ж не будь-якого злочину, а виключно такого, в наслідок якого злочинець незаконно заволодів коштами або майном. Ідеальним предикатом до ст.209 КК України може бути Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем (ст.191 КК України). За частую помилково і незаконно правоохоронці визначають предикатом до ст.209 КК умисне ухилення від сплати податків (ст.212 КК). Внаслідок умисного ухилення від сплати податків злочинець не отримує будь яких коштів або майна і, відповідно, не може їх легалізувати.
Під легалізацією визначають ряд дій, які повинна вчинити особа, для кваліфікації дій за ст.209 КК. Це може бути вчинення фінансових операцій та інших угод з грошовими коштами та майном; використання коштів та майна для здійснення підприємницької або іншої господарської діяльності та створення організованих груп в Україні чи за її межами для легалізації грошових коштів та майна. Зрозуміло, що всі ці кошти та майно попередньо повинно бути здобуто злочинним шляхом.
Як доходи, одержані злочинним шляхом законодавець визначає активи, отримані внаслідок злочину, це можуть бути кошти, валютні цінності, майно та майнові і немайнові права, а також електронні кошти.
Важливий зміст предикату, але не так важливий час коли він стався. Це може бути вже відкрите кримінальне провадження, раніше або одночасно зі ст.209 КК або це може бути вже і вирок суду по предикатному злочину. Це обидві законні підстави для відкриття провадження за ст.209 КК або іншою, яка потребує предикату.
З іншого боку визначення в диспозиції ст.209 КК «майно, одержане злочинним шляхом» передбачає, що вже встановлений факт одержання цього майна злочинним шляхом, а достовірно встановити будь-який факт і визнати особу винною може тільки суд, тому ми більше схиляємось, що стовідсотково законною підставою для відкриття провадження за ст.209 КК України має бути вирок суду по предикатному злочину, який вступив у законну силу.
У більшості випадків знання особливостей та тонкощів кримінального права та процесу може забезпечити захист Ваших прав та інтересів, тому радимо звертатись до кваліфікованих спеціалістів у відповідній галузі права.