В сьогоднішній публікації продовжуємо розглядати підстави та необхідні дії для звільнення від оподаткування ПДВ товарів медичного призначення, пов’язаних із заходами, спрямованими на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби (COVID-19), та присутності запитуємих товарів у Переліку лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання. Мова сьогодні піде про доволі популярний товар – шприц ін'єкційний одноразового використання стерильний (2мл., 5 мл., 10 мл.).
Законом України №540, викладено у новій редакції пункт 71 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ. Згідно із змінами, пільговий режим оподаткування ПДВ застосовується на всіх етапах постачання товарів, включених до відповідного ПЕРЕЛІКУ. ПЕРЕЛІК медичних виробів, які звільняються від оподаткування ПДВ, встановлено постановою КМУ від 20.03.2020 № 224.
Норми пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ, застосовуються до операцій здійснених в періоді з 17.03.2020 року і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину.
Зазначаємо, що у ПЕРЕЛІКУ медичних виробів, затвердженого постановою КМУ від 20.03.2020 № 224, зазначено перелік медичних виробів, які звільняються від оподаткування ПДВ, а саме: шприци 1 мл, 2 мл, 2,5 мл, 5 мл, 10 мл, 20 мл, 50 мл, 60 мл, 100 мл (одноразові, стерильні).
Таким чиномоперації з постачання на митній території України товарів (одноразових, стерильних шприців 2 мл., 5 мл, 10 мл.) звільняються від оподаткування ПДВ.
Але, задля цього треба вчинити наступні дії:
1) складати та реєструвати податкову накладнуна операції з постачання товарів, які звільняються від оподаткування ПДВ, з зазначенням у графі «складена на операції, звільнені від оподаткування» верхньої лівої частини робиться помітка«без ПДВ»;
2) відображати інформацію про суми податкових пільг у податковій звітності, шляхом складання Розрахункусум податку на додану вартість, не сплачених суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг.
У випадку наявностіпередоплати, на яку вже виписані податкові накладні, а відвантаження тільки планується їх необхідно скоригувати!
У випадку здійснення операції з отримання авансу від ПОКУПЦІВ нараховувався ПДВ на суму отриманої передоплати за поставку товару, складалися та реєструвалися у ЄРПН податкові накладні, починаючи з дати отримання авансу від Покупцівз 17.03.2020 року, слід скласти розрахунок коригування до раніше складеної податкової накладної з урахуванням пільги.
Стосовно розрахунків коригування.
Постачальник має здійснити коригування ПН на раніше продані товари (передоплати, які за них отримані). Якщо в ПН було зазначено лише товари, які стали пільгованими, ми їх прибираємо з такої ПН шляхом складання РК (таким чином, повністю її анулюємо) і складаємо на такі товари нову ПН з правильною інформацією (тобто без ПДВ і з датою старої ПН) з зазначенням коду причини коригування, який відповідає причині, у зв’язку з якою здійснюється коригування: 103.
Така, податкова накладна, повинна складатися на операції з постачання товарів, які звільняються від оподаткування ПДВ, у графі «Складена на операції, звільнені від оподаткування» верхньої лівої частини робиться помітка «Без ПДВ».
Інші дані та показникитакої податкової накладної заповнюються за правилами, визначеними Порядком заповнення податкової накладної.
До розділу Б податкової накладної вносяться дані у розрізі опису (номенклатури) постачання товарів, а саме:
– у графі 2 зазначається опис (номенклатура) товарів продавця;
– у графах 3.1, 3.3 – код товару згідно з УКТ ЗЕД;
– у графах 4 та 5 – одиниця виміру товарів;
– у графі 6 – кількість (об’єм, обсяг) постачання товарів;
– у графі 7 – ціна постачання одиниці товару без урахування ПДВ;
– у графі 8 – код ставки, зокрема:
903 – у разі здійснення операцій з постачання товарів, які звільнені від оподаткування.
– графа 9 заповнюється у разі здійснення операцій з постачання товарів, звільнених від оподаткування ПДВ;
– у графі 9 зазначається код відповідної пільги з ПДВ згідно з Довідниками податкових пільг (Довідник податкових пільг, що є втратами доходів бюджету, або Довідник інших податкових пільг), які затверджені ДФС станом на дату складання податкової накладної.
При здійсненні пільгових операцій, які не внесені до вказаних довідників (у зв’язку із запровадженням нової пільги) станом на дату складання податкової накладної, у графі 9 проставляється умовний код «99999999», а у відведеному полі зазначаються відповідні пункти (підпункти), статті, підрозділи, розділи Податкового кодексу України та/або міжнародного договору (угоди), якими передбачено звільнення від оподаткування;
– у графі 10 – обсяг постачання (база оподаткування) без урахування ПДВ;
– у графі 11 – сума податку на додану вартість.
До розділу А податкової накладної (рядки I – X) вносяться узагальнюючі дані за операціями, на які складається така податкова накладна, а саме:
– у рядку I зазначається загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням ПДВ;
– у рядках II-IV зазначаються суми ПДВ, нараховані виходячи з обсягів постачання, зазначених у рядках V та VI;
– у рядках V-IX зазначаються загальні обсяги постачання товарів/послуг в розрізі кодів ставок, зазначених у графі 8 нижньої табличної частини податкової накладної.
При складанні податкової накладної на операції з постачання товарів, які звільняються від оподаткування ПДВ, рядки II-VIII не заповнюються.
Окрім того, з урахуванням того, що 01.01.2020 року набрала чинності постанова КМУ від 31 жовтня 2018 року № 891, положеннями якої внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1233 "Про затвердження Порядку обліку сум податків та зборів, не сплачених суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг", скасовано "Звіт про суми податкових пільг" та встановлено, що суб’єкти господарювання маютьвідображати інформацію про суми податкових пільг у податковій звітності.
У зв’язку з цим, у новій редакції викладено (Д6) (додаток 6) до декларації. Назву додатка 6 змінено на "Розрахунок сум податку на додану вартість, не сплачених суб'єктом господарювання до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, та/або показників, відповідно до яких підприємства (організації) належать до підприємства (організації) осіб з інвалідністю (Д6)".
Таблицю 2 "Розрахунок сум податку на додану вартість, не сплаченого суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг"заповнюється у звітному (податковому) періоді у якому здійснені операцій з постачання товарів, що звільнені від оподаткування податком на додану вартість.
Дані щодо найменування та коду відповідної пільги згідно з довідниками пільг вказуються в графах 2 "Найменування податкової пільги" та 3 "Код податкової пільги згідно з довідником пільг" таблиці 2 (Д6) (додатка 6) до декларації.
Довідники розміщено на вебпорталі ДПС https://tax.gov.ua у розділі "Довідники" (підрозділ "Довідники пільг") за посиланням https://tax.gov.ua/dovidniki–reestri–perelik/dovidniki-/54005.html.
У разі відсутності коду пільги у довідниках податкових пільг станом на дату подання декларації у графі 2 таблиці 2 (Д6) (додаток 6) проставляється умовний код "99999999".
Сума податку, не сплачена до бюджету у зв’язку з отриманням податкової пільги, вказується в графі 4 таблиці 2 (Д6) (додатку 6) до декларації, та розраховується окремо для кожної з податкових пільг.
Порядок визначення сум податку на додану вартість, не сплаченого платником податку до бюджету у зв'язку з отриманням податкових пільг, викладено в новому розділі V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість.
Розрахунок суми податкових пільг з ПДВ за звітний (податковий) період здійснюється без наростаючого підсумку з початку звітного року.
Сума податкових пільг з ПДВ обраховується у тому звітному (податковому) періоді, в якому здійснено операції, що звільняються від оподаткування ПДВ.