Давня позиція Мінфіну щодо створення та нагляду за Службою фінансових розслідувань зміцнюється і обіцяє в найближчому майбутньому здійснитися.
Кабінет Міністрів України планує остаточно реорганізувати Державну Фіскальну Службу знову в Державну Податкову Службу, а там можливо й Адміністрація повернеться…
Ще 22 березня 2017 року Кабінетом Міністрів України було схвалено проект Закону України «Про Службу фінансових розслідувань» (далі СФР), але на цьому справа зупинилася. Потім, за ініціативою Президента, було внесено проект про створення Національного бюро фінансових розслідувань, який так і не було втілено в життя.
Відповідно до проекту Закону, СФР є єдиним ефективним органом, який акумулює всі напрямки в сфері фінансів і суміжних сфер, і буде єдиним правоохоронним органом в країні, який має повноваження проводити досудові розслідування з економічних злочинів. Чисельність співробітників налічуватиме близько 15 тисяч.
До основної підслідності СФР було заплановано віднести 21 статтю Кримінального Кодексу України, серед яких безумовно умисне ухилення від сплати податків, фіктивне підприємництво, доведення до банкрутства та інші. До додаткової – 11 статей, серед яких незаконне виготовлення і збут підроблених марок акцизного збору, шахрайство, зловживання службовим становищем і т.д.
А що ж з економічними підрозділами СБУ, НАБУ, Національної поліції, прокуратури та ДБР?
На сьогодні, всі правоохоронні органи продовжують активно брати участь у профілактиці та розслідуванні економічних злочинів. Відразу постає питання: яким чином і в які терміни будуть передані повноваження і власне кримінальні провадження? Виходячи з досвіду створення НАБУ і ДБР, до цих пір невідомо чи передані кримінальні провадження з прокуратури, яка втратила ряд повноважень, Національної поліції, НАБУ і ДБР, і зовсім незрозуміло на яких підставах прокуратура продовжує розслідувати деякі з них.
Нова правоохоронна структура – не новина для українців, скоріше головний біль, тому, так би мовити, здивуйте якістю.
На наш погляд, в пріоритеті ознак якості, безумовно, повинна бути обіцяна відсутність: корупційної складової, гонки за показниками статистики та звітності, необґрунтованого тиску на бізнес, а також присутність: реального акумулювання виключно в одному органі всіх економічних розслідувань і їх профілактики.