Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Окремі нюанси застосування пільгової ставки при нарахуванні ЄСВ, – Тетяна Савчук, аудитор ID Legal Group

Всі бухгалтери, які займаються нарахуванням заробітної плати працівникам підприємств, добре знають, що терміни позовної давності не поширюються на донарахування та застосування штрафів по ЄСВ. Тому на нашу думку так важливо не допускати помилок при нарахуванні цього внеску, або  своєчасно самостійно  їх виправляти.

Спілкуючись з бухгалтерами та читаючи запитання стосовно нарахувань єдиного внеску на різних бухгалтерських форумах, розумієш які аспекти хвилюють бухгалтерів. І тому, сьогодні хочеться зупинитись на питанні нарахування внеску за пільговою ставкою 8,41 %.

Законодавство надало право підприємствам на яких працюють особи з інвалідністю нараховувати єдиний соціальний внесок на виплати цим особам за ставкою 8,41 %.

Для того, щоб бухгалтер мав право застосовувати пільгову ставку, існують дві умови. Працівник повинен надати  довідку до акту огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності.Підприємство має завірити копію наданої довідки. Слід зазначити, що завірення копії довідки проводиться на самому підприємстві (абз.7 п.5 розділу ІІІ інстр. №449).

Якщо інвалідність не призначено безстроково, то довідка видається на обмежений термін, після закінчення якого, особа повинна знову проходити медичний огляд для отримання нової довідки, що підтверджує групу інвалідності.

Розглянемо на прикладі ситуацію, в якій доводиться здійснювати повторне отримання довідки: дія довідки закінчилась у листопаді 2020 року, працівник пройшов медогляд у листопаді 2020 року, комісія підтвердила встановлену групу інвалідності. Однак довідка до акту МСЕК була надана не одразу, а скажімо 20 березня 2021 року, і її вихідний номер  зареєстровано в березні 2021 року (під час видачі). Відразу зауважимо, що діяти нова довідка буде з моменту закінчення терміну попередньої.

Ті, хто зустрічався з такою ситуацією, знають, що затримка у наданні зазначених довідок, особливо в період пандемії, може становити від двох до шести місяців.

І ось тут, бухгалтер повинен пам’ятати, що застосування ставки 8,41% здійснюється з дати встановлення групи інвалідності однак, і це дуже важливо!!!, не раніше одержання завіреної копії довідки до акту МСЕК (останній абз.п.5 розділу ІІІ інструкції № 449). Тобто, у нашому прикладі підприємство може отримати та завірити копію довідки не раніше 20.03.2021 р. Ми впевнені, та рекомендуємо усім, для підтвердження набуття права на пільгову ставку, на завіреній копії довідки слід проставити фактичну дату її отримання.

Отже, з листопада 2020 року по 19 березня 2021 року на усі виплати працівнику потрібно нараховувати повну ставку єдиного внеску 22% і лише з 20 березня – буде діяти ставка 8,41%.

І нажаль, законодавець не надав право проводити перерахунки ЄСВ у зазначених вище випадках.

Як засвідчує практика, деякі бухгалтери завіряють копію довідки датою раніше. І якщо при цьому, у попередніх періодах була застосована ставка 22 %, то показують у звіті виправлення помилки, щодо неправильного застосування ставки за минулі місяці. Однак, це завідома є порушенням і тому, ми не радимо цього робити, зважаючи хоча б на відсутність терміну позовної давності.

Ще одне запитання, яке часто зустрічається серед бухгалтерів – питання, щодо наявності індивідуальної програми реабілітації (ІПР) при застосуванні пільгової ставки. Слід зазначити, що діючим законодавством передбачено лише один документ, який є підставою для застосування пільгової ставки при нарахуванні єдиного внеску – і цей документ, як зазначено вище – довідка до акту огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності. Тому відсутність ІПР не може впливати на право застосування ставки 8,41%. Індивідуальна програма реабілітації – це документ, який важливий для цілей дотримання роботодавцем гарантій працівників в частині забезпечення належних умов праці, що є предметом контролю органів з інспекції праці.

І на останок, хочемо звернути увагу на питання потрібно чи не потрібно дотягувати базу для нарахування ЄСВ по виплатам особам з інвалідністю до мінімальної зарплати,  наприклад, коли така особа оформлена на неповний робочий день. Вказана ситуація випливає із законодавчого обов’язку для роботодавця нараховувати ЄСВ на базу, що не менша від мінімальної заробітної плати для усіх працівників, які працюють за основним місцем роботи. Зазвичай осіб з інвалідністю також працевлаштовують на основне місце роботи, оскільки в протилежному випадку такий працевлаштований співробітник з інвалідністю не буде зараховуватись у виконання нормативу по працевлаштуванню осіб з інвалідністю. Але така законодавча вимога щодо розміру внеску, розрахованого як добуток ставки на розмір мінімальної заробітної плати, застосовується тільки до ставки 22% і не застосовується мінімальна зарплата для нарахування єдиного внеску до заробітної плати (доходу) працівника – інваліда, який працює на підприємстві де застосовується ставка 8,41%, 5,3% та 5,5 %. Відповідні консультації ДПС розміщені в базі ЗІР у розділі 204.04.01.