Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Передача актів перевірок ДПС до слідчих підрозділів. Коли та як відбувається? – Наталія Сухарева, аудитор ID Legal Group

В продовження публікацій стосовно питання чи мають право встановлювати податкові порушення підрозділи фінансових розслідувань або інші слідчі органи, сьогодні розглянемо питання за яких обставин та в якому порядку здійснюється реалізація матеріалів перевірок контролюючого органу у слідчі підрозділи фінансових розслідувань.

Звертаємо увагу, що п. 2.5 Методичних рекомендацій, затверджених Наказом ДФС від 31.07.2014 року № 22 (зі змінами), визначено за якими обставинами та у якому порядку здійснюється передача актів перевірок ДПС, яка здійснила перевірку у слідчі підрозділи фінансових розслідувань.

Зокрема, у разі якщо за результатами перевірки контролюючого органу встановлені порушення вимог податкового законодавства, та за якими розмір  завданої шкоди є достатнім для притягнення до кримінальної відповідальності, тільки у такому виключно випадку матеріали перевірки (акт) передається слідчим органом фінансових розслідувань для винесення рішення згідно до Кримінального процесуального кодексу України, за умови якщо рішення про визначення грошових зобов'язань прийняті за результатами перевірки є узгодженим.

При цьому, треба знати, що у разіякщо СГДне погоджується із рішенням ДПС та подає скаргу про скасування такого рішення та починаєпроцедуру оскарження, у такому разі, таке повідомлення-рішення ДПС не може вважатися  узгодженим. Отже, процедура оскарження рішення є досудовим порядком вирішення спорів.

Тільки, у разі коли СГД отримує рішення від центрального органу виконавчої влади, процедура адміністративного оскарження є закінченою та сума грошового зобов'язання вважається узгодженою.

Проте, слід не забувати, що рішення прийняте за розглядом скарги СГД може бути оскаржене в судовому порядку, тобто платник податку має право звернутися до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення ДПС.

І тільки, після процедури судового оскарження таке рішення вважається узгодженим, або якщо за рішенням суду скасовується винесене ДПС повідомлення-рішення у такому разі таке рішення вважаються відкликаним.

Відповідно до вищенаведеного, можна зробити наступний висновок, що  матеріали перевірки для прийняття рішення згідно до Кримінального процесуального кодексу України, передаються слідчому підрозділу фінансових розслідувань, виключно якщо за результатами перевірки встановлено порушення вимог податкового законодавства (розмір суми повинен бути достатнім для притягнення до кримінальної відповідальності). При цьому, повідомлення-рішення прийняті за результатами перевірки повинні бути узгодженими (пройти процедуру адміністративного/ судового оскарження).