Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Початок спливу строку ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, – Олег Добровольський, партнер ID Legal Group

Об’єднана палата Касаційного кримінального суду сформулювала висновок про те, що Початком спливу строку ознайомлення з матеріалами досудового розслідування є дата  фактичного надання стороні захисту доступу до матеріалів досудового розслідування та забезпечення реальної можливості ознайомитися з ними. Іншими словами виходячи з даного формулювання початком ознайомлення є день, коли підозрюваний (із захисником/ками) безпосередньо в наданому їм приміщенні почали ознайомлюватися з матеріалами кримінального провадження. (постанова ККС ВС від 24 жовтня 2022року у справі № 216/4805/20). 

При цьому час, який минув між датою повідомлення про завершення  досудового розслідування і датою фактичного початку ознайомлення сторони захисту із матеріалами, не включається у строк досудового розслідування. 

ККС надав деякі роз‘яснення щодо такої позиції: 

По-перше, існують ситуації, коли учасники об‘єктивно не в змозі надати матеріали для ознайомлення або прибути для ознайомлення з ними. Це доволі актуально в умовах війни. 

По-друге, норми КПК України не містять вимоги щодо «невідкладності» забезпечення доступу до матеріалів розслідування після повідомлення про завершення досудового розслідування.

По-третє, день направлення або вручення повідомлення про завершення досудового розслідування має рахуватися у строк досудового розслідування.

Вищевказана позиція ККС щодо обрахування строків досудового розслідування на нашу думку більш чітко визначить і правову позицію щодо винесення обвинувального акту поза межами досудового розслідування. 

Однак, зазначена позиція значно вплине на тривалість фактичного закінчення справ та направлення їх до суду, оскільки не обмежує сторони обвинувачення та захисту у строках початку ознайомлення з матеріалами кримінального провадження. Це може спровокувати явне затягування ознайомлення з матеріалами і відповідно розслідування справ в цілому.