Масштабне застосування проведення судових засідань в режимі відеоконференцїї в Україні розпочалося з введенням карантинних заходів після початку пандемії короновірусу, а з початком військових дій стало вкрай необхідним для безперервного забезпечення судового процесу.
Нагадаємо про можливості і порядок подачі заяви для проведення відеоконференції.
Участь у відеокоеференції можлива як в приміщенні суду так і за його межами за умови наявності відповідної техніки. Про таку можливість стає відомо учасникам ще на початку провадження, оскільки суд зазначає про це в ухвалі про його відкриття. Для проведення засідання в такому форматі учасник або учасники повинні подати заяву мінімум за п‘ять днів до призначеного засідання, копію якого необхідно надіслати іншим учасникам справи. Для участі у самому засіданні в форматі відеоконференції учасник повинен мати відповідні технічні засоби та електронний цифровий підпис. Відповідальність за якість технічного обладнання та зв‘язку під час відеоконференції несе учасник справи. Також суд може визначити (як правило, за вказанням цих даних в заяві учасника) про участь у відеоконференції в приміщенні іншого суду, в якій учасник має фізичну можливість з‘явитись. В залежності від статусу учасника також є обмеження – свідок, перекладач та експерт наприклад мають брати участь у відеоконференції виключно в приміщенні суду. Для безпосередньо участі учасник справи повинен за десять хвилин до початку засідання авторизуватись в одній із програм, які забезпечують відеозв‘язок, підготувати та перевірити технічні засоби (мікрофони, камеру тощо), документи, які посвідчують особу (їх необхідно представляти на початку засідання) та чекати на запрошення секретаря приєднатись до відеоконференції. В разі проведення відеоконференціі в приміщенні іншого суду – забезпечення всіх технічних моментів бере на себе секретар того суду, в який запрошений учасник.
Виходячи із практики у зв‘язку із значною кількістю проведення судових засідань в режимі відеоконференції деякі суди (особливо в столиці та обласних центрах) приймають заяви від учасників не пізніше ніж за місяць до проведення відеоконференції, що теж треба враховувати, а також втрачається іноді якість відеозв’язку у зв‘язку із великим навантаженням.
Підсумовуючи, звертаємо увагу на зручність та практичність участі в судових засіданнях у відео режимі, особливо під час війни, що значно економить сили, скунси та час всіх учасників процесу, однак радимо подавати заяви про участь у судових засіданнях в режимі відеоконференції якомога раніше та перевіряти в подальшому призначені в інших судах засідання в такому форматі, або довірити це професіоналам – адвокатам.