Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Подарункові сертифікати та паливні картки в РРО (ПРРО), – Тетяна Савчук, аудитор ID Legal Group

Питання застосування РРО (ПРРО) є актуальним для переважної більшості підприємців, які реалізують товари (надають послуги) кінцевим споживачам. При цьому реалії, які змушують трансформуватись бізнес в частині застосування нових інструментів збуту, стимулювання попиту з метою збільшення продажів, опосередковано також впливають і на різноманітність ситуацій, які можуть виникати при застосування РРО (ПРРО). То ж розглянемо одну із таких нестандартних ситуацій як продаж товару (послуги) із розрахунком подарунковим сертифікатом. Аналогічною можна назвати і операцію з придбання палива з подальшим його відпуском за талонами/паливними картками.

В наш час є звичайною справою дарувати на свята один одному сертифікати для подальшого розрахунку ними в різних мережах магазинів. Але така приємна для звичайних людей подія як розрахунок сертифікатом стає черговою проблемою для підприємців, які мають відобразити вказану операцію із застосуванням РРО (ПРРО).

Подарунковий сертифікат — це документ, який має номінальну вартість, що дорівнює авансовій оплаті за товар або послугу і яким в майбутньому зможе скористатися власник при розрахунку за конкретний товар або послугу вказану в сертифікаті. Для зручності його використання подарунковий сертифікат має містити такі обов’язкові реквізити, як номінальна вартість, термін дії та назва магазинів або закладів, в яких можна скористатися даним сертифікатом.

За своєю суттю подарунковий сертифікат є інструментом стимулювання збуту, що фактично є маркетинговою складовою, його продаж ще не є продажем товарів, але переважно його гарантує. Тому, якщо підприємство для стимулювання збуту своїх товарів або послуг використовує подарункові сертифікати, то радимо оформити організаційно-розпорядчий документ (наказ, положення тощо), у якому буде прописано механізм застосування в продажах подарункових сертифікатів, умови їх подальшого використання та інші специфічні умови.

Фактично, при реалізації подарункового сертифіката/паливних карток суб’єкт господарювання отримує аванс за товар або послугу, які будуть реалізовані в майбутньому. Проте, при продажу подарункового сертифікату здійснюється розрахунок, як правило готівкою, відповідно, така операціє є розрахунковою згідно статті 2 Закону України № 265/95-ВР від 06.07.1995 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Нагадаємо, що закон № 265/95-ВР визначає розрахункову операцію, як отримання від покупця готівки або коштів з платіжної картки на місці реалізації товарів або послуг.

Цей же Закон зобов’язує усіх підприємців при здійсненні розрахункових операцій в готівковій формі або електронними платіжними засобами за товари або послуги провести такі розрахункові операції на всю суму через зареєстровані РРО або ПРРО та створити у паперовій або електронній формі розрахунковий документ. Тобто, вже при продажу сертифікату продавець має відобразити операцію з продажу через РРО чи ПРРО. При цьому в момент фактичного продажу товарів (послуг) така операція також має бути відображена через РРО чи ПРРО, що ставить питання – чи є коректним подвійне відображення обсягів продажу по суті однієї операції.

Цьому питанню присвячено ряд консультацій, розміщених на офіційному сайті податкової служби в ЗІР, які надають рекомендації щодо порядку проведення реалізації самого сертифікату (талонів/паливних карток) та подальший розрахунок ними.

При реалізації подарункового сертифікату (талонів/паливних карток) суб’єкти господарювання повинні оформити фіскальний чек. Щодо змісту фіскального чеку, то він повинен бути аналогічним до звичайного фіскального чеку і містити всі реквізити, які передбачені Наказом Міністерства фінансів України № 13 від 21.01.2016 р. (Положення № 13 про форму та зміст розрахункових документів). Рекомендується в номенклатурі РРО додати найменування «Подарунковий сертифікат», «Паливна картка» (за потреби різних номіналів), яке буде вказуватися у фіскальному чеку.

Для платників ПДВ отримання коштів за сертифікат/талон є «першою подією», що зобов’язує їх виписати податкову накладну. При цьому, оскільки найменування товарів або послуг, за які в майбутньому зарахується оплата такими сертифікатами/паливними картками, буде відома тільки тоді, коли сертифікат буде використано, відповідно, потрібно буде ще зробити розрахунок коригування до такої податкової накладної на «Зміну номенклатури».

При подальшому розрахунку подарунковим сертифікатом/паливною карткою необхідно відобразити дану розрахункову операцію через РРО наступним чином: форму оплати позначити як «безготівкова» (при цьому продавець має право уточнити тип «безготівкової» оплати – «подарунковий сертифікат», «паливна картка» тощо), а у випадку перевищення вартості покупки над вартістю сертифікату/картки необхідно провести також форму оплати «готівкова та/або безготівкова» і вказати окремо суму за кожним видом оплати.

На даний час залишається лише відкритим питання щодо проведення таких розрахункових операцій через програмні РРО (в тому числі і через ті, що безкоштовно пропонує податкова). На жаль, в ПРРО поки немає можливості проводити попередні оплати за товари чи послуги, а тому і немає можливості провести оплату подарунковими сертифікатами.

Чому питання коректного відображення нестандартних операцій з продажу товарів (послуг) є таким актуальним?Все просто – з 1 січня 2021 року збільшилися штрафні санкції за не проведення або неповне проведення операції через РРО та невидачу чеку. Відтепер за такі порушення застосовуються штрафні санкції у сумі 100% вартості проданих з порушенням товарів – за перше порушення і штраф у сумі 150% вартості проданих з порушенням товарів – за кожні наступні порушення. То ж – продаємо правильно!