Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Підтримка платників податків в умовах жорсткого протистояння поширенню коронавірусної хвороби, – Олег Добровольський, голова Комітету ААУ з податкового права

В умовах сьогодення зміни до законодавства, зокрема податкового,  відбуваються постійно та в значній кількості. Уряд намагається через надання податкових пільг та неподаткових преференцій зменшити негативний вплив пандемії коронавірусної хвороби на соціальний та економічний стан країни.

Податкова в свою чергу видає численні інформаційні листи які стосуються практичного застосування нововведень  та тимчасових норм. А питань у платників виникає багато, тому що тільки новим законом №540-IX, оприлюдненим 02 квітня, внесені зміни до більш чим до тридцяти нормативно-правових актів, в тому числі й тих які прийняті зовсім нещодавно у березні.

В цій публікації ми зупинимось лише на практичному застосуванні змін що стосуються звільнення від плати за землю та нерухомість. Березневим Законом №533-IXбуло встановлено звільнення від цих податків за два місяці: березень та квітень, тобто з 1 березня по 30 квітня. Але вже новим законом №540-IXзвільнення встановлено лише за березень. Враховуючи що питання звільнення від цих податків, які є однією з бюджетоутворюючих статей місцевих бюджетів,  набуло широкого розголосу, можна було передбачити що в подальшому обсяг звільнення може бути ще якимось чином зменшено. Але зважаючи  що терміни сплати цих податків припадають на 29 квітня – авансовий внесок з податку на нерухомість за 1 квартал та 30 квітня – плата за землю за березень, значна кількість платників зменшила задекларовані показники шляхом подання уточнених декларацій із зменшеними показниками за  березень  та квітень. Інша частина бухгалтерської спільноти зачекала з поданням таких декларацій. За цих обставин постає питання як діяти в кожній з цих ситуацій.

По платі за землю, яка включає земельний податок та орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Основною умовою  для звільнення залишається використання земельної ділянки в господарській діяльності платника податків.

Найлегше буде тим платникам податків, які подають декларації про плату за землю щомісячно, тобто за березень 2020 року строк подачі – до 21 квітня. Для них подана декларація за березень буде містити відсутність податкового зобов’язання в грошовому вимірі. А за квітень декларування буде відбуватись у загальному порядку (звісно, якщо не буде змін щодо звільнення за квітень).

Для тих платників, які звітуються щорічно та до 20 лютого вже подали декларацію на поточний рік, тобто узгодили грошове податкове зобов’язання без врахування звільнення за березень, потрібно було подати уточнену на  зменшення  до настання граничного строку сплати цього зобов’язання за березень 2020 року, тобто до 30 квітня.

Ну а для тих, хто подав уточнену із врахуванням норм Закону №533-ІХ та зменшив своє податкове зобов’язання і за березень 2020 року, і за квітень 2020 року, необхідно буде подати ще одну уточнену з донарахуванням квітневого зобов’язання.

Відповідно ПКУ у разі змін які впливають на визначення податкового зобов’язання уточнення по платі за землю подаються протягом 20 днів (календарних) місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни, тобто до 20 травня (зважаючи на дату опублікування 2 квітня). Але законом №540-ІХ для таких платників податку передбачено спеціальне застереження. За умови що підставою подання уточненої не були причини пов’язані із самостійним виявленням помилок, які містились у раніше поданих деклараціях, тобто виключно причини пов’язані із Законом №533-ІХ, уточнені розрахунки повинні бути подані не пізніше 30 квітня 2020 року.

Безпосередньо обрахування сум грошового зобов’язання питань не викликає. Сума податку за землю  за рік визначається без врахування лише березня, тобто річна сума податку становитиме одинадцять щомісячних платежів.

По податку на нерухоме майно за об’єкти нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, умова звільнення від цього податку – класифікація об’єкту як нежитлової нерухомості.

Порядок уточнення поданих декларацій по податку на нерухомість буде аналогічним до наведеного вище відносно уточнення податкових зобов’язань по податку  землю. Тільки з одним нюансом, а саме, для цього податку ПКУ не визначено строків подання уточнюючої декларації. Але в будь-якому разі уточнення треба подати до настання терміну сплати грошового зобов’язання за 1 квартал (для тих платників, які уточнюючу декларацію ще не подавали) та до 30 квітня 2020 (для тих, які вже встигли зменшити зобов’язання за березень та квітень).

За збільшення податкових зобов’язань за квітень 2020 року шляхом подання уточнених  декларацій штрафні санкції (3 або 5 відсотків) визначені ПКУ  не застосовуються, що прямо передбачено Законом №540-ІХ.

Слід зазначити, що формулювання Закону  №540-ІХ щодо звітного (податкового) періоду-квітень 2020 року відносно податку на нерухомість в свою чергу викликає багато запитань з боку платників податків. Зокрема, для цього податку встановлений звітний період рік та квартал. Яким чином повинно відбуватись обрахування у платника  та нарахування  цього податку в податковому органі, зважаючи що сплаті за квартал підлягає авансовий внесок у розмірі ¼ річної суми, в той же час  окремо за квітень така процедура не визначена.

Таким чином питання ще потребують подальшого з’ясування, чекаємо нових інформаційних листів податкового органу.